Herinneringen (van A. van Veen) aan de Pilobuurt 58 Inleiding Toen in oktober 1976 mijn docto raalscriptie 'Armenzorg in Helder 1840-1860' verscheen, kwam er een groot stuk in de krant. Daarin vroeg ik ook om reacties en meer informatie over armoede en armenzorg in Den Helder 1865- 1965. Een van degenen die reageerden was de heer A. van Veen, van de Bassingracht. Een boeiende man op leeftijd, die veel te vertellen had. Ik heb toen een aantal jaren geregeld contact met hem gehad. Zocht hem thuis op, stelde vragen, luisterde, maakte af en toe aantekeningen en kreeg ook brieven van hem. Onlangs vond ik een en ander terug. Over de Visbuurt. De Pilobuurt Dit was de bijnaam van de Visbuurt bij de Binnenhaven. Die bestond rond 1900 uit drie grote straten met daartussen steegjes en slop pen. Er woonden onder meer Noordzeevissers en haringtrekkers (seizoenwerk in de zomer). Vrij veel import uit Urk. De goedkoop ste huisjes deden 75 cent per week, in een tijd dat de lonen zo'n gulden per dag waren. Er woonden ook niet-vissers, waaronder veel import uit Amsterdam, Utrecht en Fries land. De huisjes van drie kwartjes hadden een voorportaaltje, een woon-/slaapkamer met een bedstee en een zoldertje. Achter was een hok dat als keuken diende, daar zat een waterkraan. Ontlasting ging in een emmertje. De betere huisjes hadden twee kamertjes met ieder een bedstee. Daar lagen de jongens op zolder, sliepen de ouders in een bedstee en de meisjes in de andere. Veel mensen in deze buurt hielden duiven of konijnen. we, een briefje voor een nieuw stel krijgen. Betaald door het Algemeen Armbestuur en op zaterdagen af te halen bij de klompenhandel. Die winkelier behandelde je beneden peil, alsof hij die klompen voor niets weggaf. Terwijl het armbe stuur hem ervoor betaalde en de winkelier zo mooi zijn uitschot (met knoesten erin) opruimde. Buurttypen 'Schone Ilgie' was een getrouwde vrouw, die zich nooit waste en dus altijd liep te krabben. In de winter stookte ze een petroleum-éénpitter- tje onder haar baaien rok, tegen de kou. Haar twee kinderen zijn op een gegeven moment weggehaald door de Voogdijraad. Ook 'Dieleman' was zo'n buurtty- pe. Een Amsterdammer, waarvan niemand wist hoe en waarom hij in de Pilo verzeild was geraakt Ook wist men niet waarvan hij nou ei genlijk leefde. Af en toe bespeelde Dieleman 's avonds op straat zijn accordeon. 'Utrechtse Sien' was een alleen staande vrouw van formidabele om vang, die zich prostitueerde, 'Krom me Nelis' een invalide in een kar retje die geregeld dronken was. Zo waren er meer. Cokes zoeken In de vakanties zochten de kinde ren uit de Pilo cokes bij de haven. De (torpedo)boten werden met ko len gestookt en na een tocht van zo'n schip werden de vuren leegge- schept. Er zat nog bruikbaar spul tussen, dat door de schoolkinderen uitgesorteerd werd en mee naar huis genomen om als brandstof te dienen. De stokers van de schepen Klompenbriefie De lagere school was op de Vis markt. Voor kin deren van zes tot twaalf jaar, maar er waren jon gens die al op hun tiende naar zee gingen. Om streeks 1910 kon je van de hoofd onderwijzer, in geval van totaal versleten klom pen en geen geld voor nieu- kaart pilobuurt

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 6