Van kraaien, knapen en honden Het pril geluk in een Helder se kraaienfamilie werd wreed ver stoord... Een kraaienpaartje had zich namelijk een nestje gebouwd in een schoorsteen aan de Nieuw- straat. De bewoners van het huis voelden echter nog weinig van de naderende zomer en zij lieten de kachel lustig snorren. Dat gebeur de zonder te weten welk onheil zij daarmee aanrichtten in de woning van hun gevleugelde medebewo ners. Het nestje vatte op een gege ven moment vlam en veroorzaakte toen een ware schoorsteenbrand. De brandweer rukte uit met een ramoneur, vernietigde de brand haard en daarmee het onderkomen van twee onbezorgde, maar domme vogels, die niets begrij pend een goed heenkomen zoch ten. Waarschijnlijk naar een ande re schoorsteen, want kraaien zijn dikwijls nog meer hardleers dan mensen. Het normale knikkerspel pleegt op een plat vlak beoefend te worden. Er waren echter een paar jeugdige Nieuwediepers, die een aardige va riatie hadden ontdekt. Zoiets als 'ruimtelijk knikkeren.' Nog voor zij een dergelijke wetenschappelijke benaming voor hun sport hadden gevonden, kwam er een vervelende kink in de kabel. Eén van de knik kers zocht het wat al te ver in de ruimte en vloog door een ruit bij de firma Van Willigen. Zo heeft iedere ontdekker pijnlijke tegenslagen te verwerken. In dit geval zullen de ouders de financiële gevolgen wel moeten dragen. Een paar andere jongens vond het spelen met andermans stenen nog leuker dan het knikkerspel. Bij de Kruisweg 'leenden' zij een partijtje (wederop bouw) stenen en mikten deze in het Helderse Kanaal. De plonsgeluiden klonken heel mooi en de kringen in het wa ter waren prachtig rond, maar de greep van de jeugdbrigade was on aangenaam klemmend. De knapen werden meegenomen naar het poli tiebureau, waar men op het ogen blik een zeer beschaafde methode heeft om stoute jongelieden op te hoogte te brengen van de eisen die een welgeordende samenleving aan haar burgers (ouder dan zes maan den) stelt, 's Woensdagmiddags wordt namelijk een gratis les gege ven aan de knapen en maagden, die zich niet buiten de machtige arm van de jeugdbrigade weten te hou den. Ze zijn (met medeweten en goedvinden van de ouders) hun vrije middag kwijt, maken geen strafregels maar krijgen van een of twee jeugdbrigadiers les in diverse nuttige wetenschappen. Zoals het leren kennen van landen en derzel- ver hoofdsteden, het zoeken van onderwerpen in zinnen en het re peteren van de (voornaamste) jaar tallen der vaderlandse geschiede nis. We hopen eens een les bij te wonen en dan concretere gegevens te kunnen publiceren. De jeugdige delinquenten vinden het niet eens onplezierig. Wel een onaangename gewaarwor ding had stadgenoot A. T. die op het beltterrein werkt. Daar miste hij opeens een blauwe trui (met rits sluiting). Even later merkte hij dat men zich ook over zijn steekschop had ontfermd. Aan de politie de taak trui en schop 'even' boven wa ter te brengen. U moet niet ver baasd zijn wanneer dat nog lukt ook, want de politie staat voor niets, sfc sK Er is echter één probleem waarte gen zelfs de Helderse politie mach teloos staat. Dat is het probleem der honden, die welig tieren, bandeloos (in letterlijke en figuurlijke zin) door de straten en stegen dezer stad zwerven, op ongelegen momenten de rijbanen van twee- en meerwie- lige voertuigen kruisen en - af schuwelijk - het goed functioneren van hun stofwisseling op de won derlijkste plaatsen demonstreren. Dit is een groot kwaad in Den Hel der en het doet ons (als grote hon denliefhebbers) oprecht leed dit kwaad te moeten signaleren. Het kan echter nog erger. Er zijn veer tienhonderd honden, maar in Den Helder leven zevenduizend gezin nen. Wanneer die allemaal eens een hond namen! En wie belet het ze? Misschien moet het wel zover komen, alvorens drastische en af doende maatregelen genomen wor den. Op deze laatsten wachten wij en daarom propageren wij ons (voorlopig) ideaal: In ieder huis een eigen hond. Dan spreken we elkaar straks nader. Uit de Helderse Courant van 8 april 1949, opgetekend door G. HAKKENES) 57

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 5