Hl I I klokken geroofd. Alleen al uit Ne derland verdween 1835 ton klokken brons naar de smeltovens in Ham burg om omgegoten te worden voor de oorlogsindustrie. Als klokken werden vernield tijdens brand of oorlog noemde kenners dit: "het grote sterven van de beiaarden". Nou, dan geldt dit minstens óók voor Den Helder. Want boven het briefhoofd van 8 januari 1943 stond nors: klokkenvordering. Maar het was dan ook oorlog toen het Hel ders gemeentebestuur in naam van de Commissaris van Noord-Hol land aan de kerkbesturen de brief schreef dat "door de Duitsche auto riteiten een aanvang wordt gemaakt met het vorderen van kerkklokken in deze gemeente". De kerkgeeste- lijken kregen de zware taak om er voor te zorgen dat hun kerken open waren en zij moesten hun invloed aanwenden om moeilijkheden te voorkomen. Twee maanden later zou in Den Helder een vernederen de en niets ontziende roof door de bezetters volgen. Toen na de Tweede Wereldoorlog in de pers berichten verschenen dat in de maand juni 1945 een belang rijk aantal uit Nederland afkomsti- Het monument op het Helden der Zee plein met het gemeentehuis. Westerkerk aan de zuidzijde van het tegenwoordige Helden der Zeeplein, rechts van de kerk ligt nu de Willem Barendszstraat. Nadat op 19 juni 1878 de torenspits klok die waarschijnlijk afkomstig is van de vroegere beiaard uit 1615. Ze zou dan vervaardigd zijn door Jean en Frangois Simon. Westerkerk aan het Helden der Zee plein Met de Westerkerk (1845) wordt de Nederlands hervormde kerk be doeld die op de plek stond waar nu de eengezinswoningen aan de zuid zijde van het Helden der Zeeplein staan. Dat de kerkvoogden in 1877 ook overgingen tot het laten om smelten van hun kerkklok was het gevolg van de beschadigingen die het had opgelopen tijdens de alles verwoestende brand op vrijdagmid dag 12 mei 1877. En die brand was voorpaginanieuws. De krant schreef over een "indrukwekkend schouwspel toen de toren viel nadat vooraf uurwerk en klok omlaag waren gestort, op dat ogenblik vertoonde het schip der kerk een ware vuurzee, de mu ren zijn slechts staande gebleven, de oorzaak is nog onbekend maar men gist dat het is ontstaan door vuur uit de stenen pijpen die tot schoorsteen diende". Uiteindelijk werd ook deze luidklok, na de goe de resultaten met de stadhuisklok, met groot vakmanschap hergoten in de ijzergieterij van Bosch Reitz aan de Fabrieksgracht. werd aangebracht volgde in oktober van dat jaar het ophangen van de klok én een twee uur durende proefneming met het luiden. Zon dag 17 november 1878 luidde de klok weer voor het eerst officieel bij het begin van de kerkdienst, tot maart 1943 want toen werd de klok, gemerkt als B131, door de Duitsers meegenomen en weer zou om smelting haar lot zijn, maar nu de finitief. En op bevel van de bezet ters werd niet veel later de hele Westerkerk gesloopt, gelijk met de andere kerken, huizen en gebou wen van de Ouwe Helder. Klokkenvordering In de jaren van de Tweede Wereld oorlog werden door de Duitsers in West-Europa in totaal 108.499 80

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 28