79 is in 1998 grondig verbouwd en ge restaureerd in opdracht van de hui dige eigenaar Holland Advertising Nieuwe Media Groep. Binnen werd al eerder één van de donkere zolders met zijn planken vloer, balken en dakspanten ver bouwd tot een fraaie kantoorruimte voor het bedrijf. Het geplande on derhoud voor het daarboven gele gen houten torentje was echter ook hard nodig want het verkeerde in bijzonder slechte staat. Onderdelen van de luidklok zoals het luidwiel en de ophanging waren zelfs ern stig verroest. De bronzen klok kon nagenoeg al niet meer geluid wor den. Op één uitzondering na, en dan nog héél voorzichtig, gebeurde dat jaarlijks op 4 mei tijdens de na tionale dodenherdenking. Als na demontage door een hijskraan blijkt dat restaureren een onmoge lijke opgave wordt besluit de aanne mer het torentje in de werkplaats stap voor stap opnieuw te bouwen. Trots zetten de bouwers op 24 juli 1998 het torentje weer op zijn plaats. Ook de klok krijgt zijn plaats weer terug en wordt inclusief touw en luidwiel in de toren opgehan gen. De klok, in 1953 gegoten bij van Bergen in Heiligerlee, heeft aan de bovenzijde twee sierranden, het randschrift luidt: Mijn voorganger is door de bezetter geroofd in 1943 ik ben aangebracht in 1953 Met deze voorganger wordt ver moedelijk de klok bedoeld die in augustus 1878 is vervaardigd door de toenmalige raadhuisklok om te smelten in de ijzergieterij annex grofsmederij en machinefabriek van Bosch Reitz waarvan de werk plaatsen zich bevonden naast de gasfabriek aan de Fabrieksgracht in Den Helder. Dit is heel bijzon der want de bolwerken van de klok- gieterijen bevonden zich in Asten, Heiligerlee en Aarle-Rixtel. Maar het lukte en de Heldersche en Nieuwedieper Courant schreef zelfs dat de klok "blijkens genomen proeven een helderen klank heeft", over het randschrift wordt niets ge schreven. Wat wel bekend is dat deze klok dus was gegoten van de "geut" (gietsel) van de klok die ja renlang in het torentje van het raad huis aan de Dijkstraat in de Ouwe Helder heeft gehangen met het randschrift: De Stad Dockum 1615 Oude akten in het Helders gemeen tearchief vermelden dat deze klok uit Friesland afkomstig was en deel uitmaakte van een verkooppartij van 10 klokken. Deze hele partij werd door J. van Hout, stads-tim- merbaas te Dokkum, in mei 1837 in de Haarlemsche Courant te koop aangeboden. Kosten een gulden per pond, waarbij er gekozen kon wor den uit klokken met een gewicht van 30 tot 2000 pond. De keus van het gemeentebestuur viel op een luidklok van twee honderd pond waarbij zij voorstelde om de klok Raadhuis aan de Dijkstraat in de Ouwe Helder met de luidklok "De Stad Doc kum 1675" in het torentje. door een schip per vanuit Har- lingen op te la ten halen. Ech ter niet lang daarna kreeg de burgemeester bericht dat de klokken in één koop al verkocht waren en naar handelaar en slotenmaker de "Weduwe Su- rig" in Amster dam gingen. Natuurlijk, de gemeente kon daar "hun" klok kopen, maar dan wel met een extra provisie van 35 cent per pond. Uiteindelijk ging burgemeester Jan in 't Velt toch ak koord zodat de klok alsnog in het raadhuis aan de Dijkstraat kwam te hangen. Volgens Auke de Boer, beiaardier van het carillon in de stadhuistoren van Dokkum, maakte die klok deel uit van een beiaard van 14 klokken die gegoten waren door de gebroe ders Jean en Fran^ois Simon, klok kengieters uit Lotharingen. Zij had den op 12 augustus 1615 een raads resolutie van Dokkum aangeno men 'te maken veertien kloeken tot een klockspel op het Raadhuisto ren, alle van goeden toon ende goedt ende perfect accoordt". Tij dens een verbouwing in 1837 van het raadhuis zijn de klokken ver kocht en kwam er geen nieuw caril lon voor in de plaats. Pas in 1955 is er weer een beiaard aangekocht naar aanleiding van het twaalfhon derd jarig bestaan van Dokkum. In de toren hangt nog wel een oude

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 27