Petrus en Pauluskerk aan de Kerkgracht. kerkelijke inwijding. Als niet veel later het gemeentebestuur aan het kerkbestuur schrijft dat zij "ten alle tijde wil beschikken over de klok uwer kerk en die op des zelfs last kan doen luiden even als de andere klokken in de gemeente" is de luid- klok officieel één van de gemeente lijke noodklokken geworden en dat leverde de klokkenluider een extra jaarwedde van vijftien gulden op. Als de klok nog geen honderd jaar oud is heeft hij al een scheur en in augustus 1927 kreeg klokkengieter Eijsbouts uit Asten de opdracht om een nieuwe luidklok met toonhoog te C en met een gewicht van 265 ki logram te gieten. Voor de oude klok betaalde Eijsbouts 90 cent per kg. Het randschrift van de nieuwe klok luidde: Kerkgracht, rechts het voormalige weeshuis en gemeentehuis, door Kees Doolaard. Sanctus Nicolaus Ab antiquo patronus hujus civitatis vocet omnes navigantes in mari turbido ad portam salutis Helder 1927 HEILIGE NICOLAAS vanouds de patroon van deze stad roept allen die op de woelige zee van het leven varen naar de haven Helder 1927 Door de massale klokkenroof door de Duitsers werd ook het kerkbe stuur van de Petrus en Pauluskerk ernstig gedupeerd en na de oorlog moesten zij opnieuw overgaan tot de aanschaf van een luidklok. Nu echter werd gekozen voor de aan schaf van twee luidklokken met een totaal gewicht van 400 Kg. De klok ken werden in de klokkengiete rij van Bergen te Heiligerlee van klokkenbrons gegoten, dat wil zeggen: tachtig gewichtsdelen roodkoper en twintig ge wichtsdelen tin, met een diame ter van 72 en 61 cm. Het rand schrift van de grote klok luidt: NICOLAUS ab antiquo Patronus hujus civitatis vi Teutonorum anno 1942 abactus rursum voco omnes navigantes in mari turbido ad portam salutis 1946 NICOLAAS, vanouds de patroon van deze stad, in het jaar 1942 door de Duitsers met geweld weggevoerd, roept wederom allen, die op de woelige zee van het leven varen,naar de haven 1946 het randschrift van de kleine klok luidt: ALPHONSUS vocor primi decani nomini auctus mole impar pari studio voci majoris addo vocem ALPHONSUS is mijn naam, genoemd naar de eerste deken, ongelijk in gewicht maar in toewijding dezelfde, voeg ik mijn stem bij die van de grote klok Coördinator P. Sanders van de RK- parochie vertelt dat het luidtouw vroeger in het middenportaal van de kerk hing, recht onder de toren, maar dat nu een automatische in stallatie de klokken luidt. "Wij heb ben ook geen vaste koster meer, de laatste koster was de heer A. J. van der Mark (tot 1978), hij woonde in één van die kleine huisjes naast de kerk. Nu zijn het vrijwilligers die rouleren en de koster van dienst laat ongeveer een kwartier voor de viering op zaterdagavond en op zondagmorgen de klokken luiden". Gemeentehuis Kerkgracht Gebouw Kerkgracht 1, eerst als weeshuis (1851) en vervolgens als raadhuis in gebruik (1927 -1987) 78

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 26