genaamde waterstaatskerk omdat het een ontwerp was van een op zichter van de Provinciale Waters taat in Noord-Holland én omdat er voor de bouw koninklijke goedkeu ring verleend moest worden op voordracht van de Minister van Wa terstaat. De klokkentoren is van binnenuit bereikbaar langs vier houten trappen die via de balustra de en het orgel tot de ronding van het plafond voeren. Daarboven loopt een enorme houten spant- Uurwerk onder het torentje in de Nieuwekerk. Petrus en Pauluskerk aan de Kerkgracht, constructie die het pan nendak en de kerktoren steunt. Een houten vloer leidt naar het midden tot onder het kerktorentje, daar bevindt zich ook het oude uur werk in een houten kast. Twee trappen hoger is de soli de houten klokkentoren en wat dan rest is een fraai uitzicht over de binnenstad en het Marsdiep. De klok wordt op zondagmorgen geluid met het touw vanaf de vloer onder de klok, dat duurt eventjes, een minuut of twee", zegt J. Vaas, tot enige jaren terug ouderling en nu secretaris van de stichting die als eigenaar het onderhoud en de financiën beheert. "Tot het begin van de jaren zestig was de kerk ei gendom van de hervormde ge meente, daarna kocht de volle evan gelie gemeente het gebouw totdat, vanaf november 1990, de evangeli sche gemeenschap de Ambassade eigenaar werd", weet Vaas. Het vergulde haantje boven op het torentje geeft trouw de windrich ting aan. De toren is van binnen lichtgrijs geschil derd en er be vindt zich zelfs nog zo'n grote platte ouderwet se sirene van de "Bescherming Bevolking". Aan een dikke boven balk in de nok rest een afge zaagde klokop- hanging. Daar heeft de oude luidklok gehan- Kees Doolaard. gen die in 1943 door de Duitsers werd geroofd. Waarschijnlijk de klok die daar al hing vanaf de bouw van de kerk en waarvan niet meer bekend is dat hij in 1641 gegoten is. Nu hangt daar de huidige luidklok aan een nieuwe staalconstructie, vastgezet in dikke houten balken. Met een luidtouw dat over het luidwiel naar beneden loopt, met een grote ronde roestige klepel in de klok, én met diepe slijt plekken van het slaan van de klepel tegen de binnenrand. Deze klok met een doorsnede van 70 cm heeft een versiering van drie randen aan de bovenzijde, op de klok staat een korte maar veelzeggend rand schrift: Mijn voorganger is door de bezetter geroofd in 1943 ik ben aangebracht in 1951 Torens langs de Kerkgracht De rooms-katholieke Petrus en Pauluskerk aan de Kerkgracht werd in 1840 ingewijd. Ook deze kerk is een waterstaatskerk en de bouw is karakteristiek voor zijn tijd. Oude rekeningen van het kerkbestuur in het kerkelijk-archief vermelden dat op 19 september 1840 klokkengie ter Petit Fritsen voor een klok en toebehoren f 600 gulden in reke ning bracht. Het was de klok die op 7 oktober van dat jaar voor het eerst geluid werd tijdens de plechtige 77

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 25