aanvangs- en sluitingstijd van de Rijkswerf konden horen. Daarbij hing er nog een uurwerk aan de zuidzijde van de toren, dus alleen zichtbaar vanaf de werf. Binnen in de toren, aan een dikke horizontale dwarsspant boven in de nok, hangt de luidklok aan een beugel. Hij is klein van stuk, vaal van kleur en zonder randversiering, maar met een randschrift van kleine opgeleg de blokletters: C G Mears Founders Londen Peacocks Refuge Bouy Beacon 1856 Vermoedelijk is de originele luid klok in de Tweede Wereldoorlog door de bezetters uit het torentje geroofd en is de huidige klok een oude maar zeer waardevolle luid bel. De klok is in 1856 gegoten door de Londense klokkengieters C G Mears Founders. Het heeft het er alle schijn van dat deze in het verre verleden zoals gebruikelijk op zee in een boei, een zeebaken, heeft gehangen. De woorden Peacocks Refuge Bouy Beacon moeten in ver band gebracht worden met het Brit De luidklok anno 1856 in het Torentje aan de Hoofd gracht. De klok van Haverkamp werd ge luid tot circa 1930, na die tijd nam het geluid van de werfsirene het aan- en afluiden van de werk- en schafttijden over. Dit duurde nog geen tien jaar want tijdens de oor logsjaren ging de sirene alleen bij luchtalarm af en gaf de oude luid klok weer de tijden aan.Kreté (oud werviaan), en als medewerker van het bedrijfsmuseum nog regel matig op de Oude Rijkswerf aanwe zig, kan het zich nog goed herinne ren: "De klok stond eerst bij de werfpoort aan de Weststraat en dat werd later, als je de brug over ging, rechts naast het MBK gebouw op een houten paal". In de periode dat de Rijkswerf naar de Nieuwe Ha ven verhuisde (1993) werd de klok aan het bedrijfsmuseum geschon ken, en juist toen raakte hij door ouderdom van de paal te water, Kreté: "Door bijtijds dreggen van ons én met hulp van een heftruck van de werf is hij nog eruit ge haald". Nu staat de klok, na een grondige schoonmaakbeurt, ten toongesteld als één van de vele sie raden in het bedrijfsmuseum op de Oude Rijkswerf. Bezoekers van het Marinemuseum Onderhoud en Techniek kunnen daar de klok be zichtigen en kinderen mogen zelfs de klok nog luiden. De kerk bij de oude Werfpoort Opvallend aan de Weststraat, schuin tegenover de ingang van de voormalige Rijkswerf, staat de Nieuwekerk (1838). Het is een zo- Nieuwekerk vanaf de Keizersgracht. se bedrijf dat in de vorige eeuw zee- bakens- en boeien vervaardigde. Rijkswerf De wervianen werden niet alleen aan de noordzijde van 's Landswerf door het uurwerk van het Torentje op de hoogte gehouden. Links van de oude werfpoort, buiten het ter rein, hing langs het Werfkanaal aan de kant van de Weststraat ook een luidbel. Versierd met twee randen en het randschrift: L. Haverkamp me fecit Horna Ao. 1783 (L. Haverkamp vervaardigde mij in Hoorn in het jaar 1783) De herkomst van de klok is onbe kend. Wel is be kend dat Haver kamp tussen 1780 en 1790 in Hoorn en Enk huizen als klok kengieter werkte. 76

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 24