Naar oud gebruik (1) Luidklokken en hun randschriften Vroeger werden de kerken wel eens de wachters van een stad genoemd. In Den Helder bepaal den zij ook heel lang het stads beeld en op bewaard gebleven prenten zijn de godshuizen zelfs nadrukkelijk aanwezig. Nu de stad wordt gedomineerd door hoogbouw is dat weliswaar wat minder geworden, maar de gebouwen zelf bezitten nog steeds hun eigen monumentale schoon heid. In de torens hangen de kerk klokken hoog en indrukwekkend aan de spantnokken en het is zeldzaam dat daar iemand komt. Dat gebeurt slechts een enkele keer als de klokken of hun luidme- chanisme om onderhoud vragen. Want het luiden wordt vanaf de grond gedaan, ófwel handmatig met het luidtouw of mechanisch. Vroeger werd er alléén maar met het touw geluid. Maar dat was in de tijd dat men de kerkklokken luidde om de bevolking bij elkaar te roepen, bij een dijkdoorbraak, bij een brand, of omdat er een vij andelijke vloot voor onze kust ver scheen. Maar ook voor het vrolijke gebeier op een feestdag of de sobere regelmatige klank van één of twee klokken het geluid bij een begrafenis. Nu worden de klokken alleen nog geluid bij een rouw- of trouwdienst, maar in hoofdzaak voor het oproepen tot de kerk diensten, een oud gebruik dat al sinds de zesde eeuw plaatsvindt. Foto links: Het Torentje van het Marinemuseum aan de Hoofdgracht met de klok anno 1826 te zien vanaf de Rijkswef Niet alle kerktorens hebben een luidlclok. Want on danks dat de Evangelisch Lutherse kerk aan de We zenstraat een toren bezit die een klok zou kunnen dra gen, heeft deze fraaie kerk uit 1913 er geen. De reden is dat tijdens de bouw de benodigde financiën ontbra ken. Wel siert een prachtige zwaan als windwijzer het dak van de toren, de zwaan is dan ook hét symbool van de Lutherse kerk. Maar ook de doops-gezinde kerk aan de Kerkgracht, de kerk 't Kruisanker aan de Fa zantenstraat, de gereformeerde gemeente aan de Rei gerstraat, de vrije evangelische gemeente aan de Bur gemeester Houwingsingel, de gereformeerde Morgen ster aan de Drs. F. Bijlweg, de oud-gereformeerde kerk aan de Hoogstraat, het apostolisch genootschap aan de Sumatrastraat, de baptistengemeente aan de Baljuwstraat, de kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen aan de Texelstroomlaan, en de Oud-katholieke kerk aan de Annie Romein Verschoor laan, géén van allen hebben, om wat voor reden dan ook, een luidklok. Het torentje aan de Hoofdgracht De toren, bekend als het Torentje (1826), op het oude Uurwerk voor de gebouw van het Marinemuseum aan de Hoofdgracht klok van de Rijks- bezit daarentegen weer wél een luidklok. Zelfs met werf in het Toren- een slag- en uurwerk. De klok was ooit bestemd voor t/e- het werfpersoneel die door het luiden van de klok de 75

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 23