Zo kan het ook Wie door de Spoorstraat langs schoenenzaak Ziengs loopt, kan wellicht niet bevroeden dat het een pand is met een rijke historie. Het is ruim honderd jaar oud en behoorde vroeger toe aan de Christelijke Jongelings Vereniging, de CJV. Het was een vereniging op interkerkelijke grondslag en opge richt in 1859. Het gebouw zelfverrees in 1894, betaald uit schenkingen. Ook de grond was aangeboden, door de familie Weeshuizen uit Amster dam. Het gold in die tijd al als een beeldbepalend pand, dat meerdere gebruikers kende. De CJV was een bloeiende vereniging. Vele generaties jongeren kregen hier hun vorming en onderricht. Zo was er een bibliotheek met wetenschappelijke en christelijke lectuur. Zangverenigingen Menig marineman vond er goede opvang en kwam hier in contact met de bevolking. Zangverenigingen hadden er hun repetitieavond. Die vond plaats in de recreatiezaal bo ven. Verder was er een kleine zaal waar de clubs bijeen kwamen. Bij het pand hoorde een woning voor de beheerder. De Tweede Wereldoorlog zorgde er voor dat veel verenigingswerk stopte, vooral na het grote bombardement toen veel inwoners de stad verlieten. Later werd op last van de bezetter al het verenigingswerk verboden. Het gebouw zelf raakte door een bom zwaar beschadigd. Herstel en onder houd was in die tijd onmogelijk, waardoor het verval steeds ernstiger werd. Niettemin bleef het in ge bruik, zelfs nog tijdelijk als school. Na de oorlog kwam het vereni gingswerk weer op gang en kreeg het pand zijn oude functie terug. Dit zou duren tot de jaren 60. Het ledental van de CJV liep sterk terug. De tijd van vernieuwing brak aan. Alles moest anders, ludieker. Het zogeheten open jeugdwerk deed zijn intrede. Dit resulteerde in meer lawaai en minder inhoud. Uiteindelijk zocht de laatste voor zitter van de CJV, inmiddels CJMV genaamd, contact met het bestuur van de Christelijke Gymnastiek Vereniging Turnlust. Deze turnver eniging was in 1905 voortgekomen uit de CJV. Door de overname Er kwam een hobbyzaak in. De voorgevel werd na een verbouwing aan het zicht onttrokken door een blauw massief front. De begane grond was ingericht als winkel. Fei telijk was er van het oorspronkelij ke gebouw weinig meer te herken nen. Nadat het leeg raakte en verkocht werd, vestigde de firma Ziengs er een schoenenzaak in. De voorgevel verdween achter de steigers, maar na de verbouwing keerde de boven zijde van het pand weer in oude stijl terug. Het is een mooie winkel geworden en als zodanig weer beeldbepalend in de Spoorstraat. kreeg Turnlust er nu een jeugdaf deling bij. Nieuwbouw De naam van Turnlust veranderde in 1970 in Christelijke Jeugd- en Sport Vereniging Turnlust. Ze werd eigenaar van het gebouw in de Spoorstraat en weldra gonsde het er weer van de activiteiten. Dit duurde tot 1973. Na de nieuwbouw aan de Dollardlaan werd het pand in de binnenstad verkocht. Aan de overzijde van de winkel heb ik een tijdje staan kijken naar het resultaat van deze verbouwing. Mijn gedachten gingen terug naar mijn jeugd, toen ik als lid van de CJMV en later Turnlust zoveel mooie uren in het pand doorbracht. Maar de verbouwing heeft het aan zicht van de stad verfraaid. Zo kan het dus ook. K. JELLEMA Staande links Hr. Jellema voor gebouw CJV 68

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 16