Cvi Wopfegrymefptte vojvocte^vfi frneme wfucetc acbtct voctc woibc aff gbcfitoyffet TPat tcynh fcbo aff Frccbton wo ta wié eytt |tucFe van fyncmc veile watt gbefnebérey/t |?en to eyncmerentsele. JD at captttcl naars daar in Utrecht. Maar aan het beroemde Utrechts psalterium (psalmboek) hadden ze niet meege werkt, want dat was al omstreeks 820 gemaakt en toen was er nog geen Karthuizer klooster in Utrecht; dat kwam pas vijfhonderd jaar later. Nee, het Utrechts psalte rium, een handschrift waarin alle 150 psalmen met een prachtige te kening waren verlucht, was in een klooster in Frankrijk gemaakt in het klooster van Hautvillers. Het handschrift had na het jaar 1000 enkele eeuwen in Engeland gelegen en was pas in de 17e eeuw in ons land terecht gekomen waar het in 1716 aan de Utrechtse Uni versiteit werd geschonken. Niet alle kloosterlingen waren schrijvers, de meesten zelfs niet. Dat er ook in de tuin werkten, in de keuken of in de eigen bierbrouwe rij, begrepen we best. Maar dat met name in onze gewesten soms hon derden monniken bezig waren met dijkherstel of dijkaanleg, sloten gra ven en ruig veenlandschap ontgin nen, dat was nieuw voor ons. Zo'n verhaal over de monniken van de abdij van Egmond die met de re liekschrijn van de Heilige Adelber- tus voorop in processie de boeren van Castricum beletten een dijk te doorsteken omdat anders hun lan derijen onder water zouden lopen, dat was toch prachtig? Dat die boe ren vervolgens wél met waterover last zaten was een andere zaak. Op zo'n verhaal als het Vreselijk Tem peest, de doorbraak van het Mars diep bij de Allerheiligenvloed van 1170, dat was toch iets om je adem bij in te houden? J.T. BREMER Literatuur: A. Beekman (red.), Tien eeuwen Egmond 095O). J. Hof, De abdij van Egmond van de aan vang tot 1573 (1973). (Dit artikel verscheen eerder in de Zijper Historie Bladen, 17e jaargang nummer 4, decem ber 1999). Het vel wordt Ysengrijn van zijn voorvoe ten gestroopt om er pelgrimsschoenen voor Reinaert van te maken; de tas die pelgrim Reinaert nodig heeft wordt uit Bruuns rug gesneden. De houtsnede is afkomstig uit een 'Reinaert'-druk van 1498. 67

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 15