De boekenserie over de kustontwikkeling De convexe kustboog, deel 2 de Convexe Kustboog Met het verschijnen van deel twee uit de vierdelige serie: De Convexe Kustboog, blijkt welk een groot scheeps onderzoek Henk Schoorl (1920-1997) naar het verloop van de kust van noordelijk Noord Hol land en de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling moet hebben ge daan. En vooral naar het waarom van de bolvorm in de eilandenboog die vanaf Huisduinen tot de wad deneilanden loopt terwijl de verde re kustlijn vanaf Ameland, maar ook de Hollandse kustlijn, weer holvormig is. Het is met name deze bolronde (con vexe) kustboog van die drie ei landen die Schoorl tot zijn onderzoek heeft gebracht. Vandaar ook de titel van de se rie: De Convexe Kustboog. Aan de afronding tot boekvorm is de historisch ge ograaf Schoorl door zijn overlij den in 1997 he laas niet meer toegekomen. Hij liet wel dozen vol lijvige manuscripten en een onge kende hoeveelheid gegevens uit de diverse archieven na. Dat enorme karwei hebben de samenstellers J.T. Bremer en H. Lambooij op zich genomen. Een half jaar na het ver schijnen van het eerste deel is in de monumentale Hervormde Kerk van Den Burg deel twee gepresenteerd. Op een wijze zoals het de serie past, sfeervol in een historische kerk met muziek en koorzang. Het boek is zonder overdrijven an der half kilo zwaar en beschrijft in het eerste hoofdstuk: het westelijk Waddengebied sinds 1550. Hier voor gebruikte Schoorl onder ande re de vele tekeningen die Leendert Den Berger als 'opsiener' (waters taatkundig ingenieur) van Vlieland, Terschelling en Texel heeft nagela ten. Den Henk Schoorl en een straat is ver noemd. Maar ook de fameuze kaarten van Wag- henaer, Sgroten en Blaeu zijn ge raadpleegd én als illustratie opge nomen in het eerste hoofdstuk die boeiend en duidelijk de reconstruc tie van het westelijk Waddengebied vanaf 1550 tot het einde van de Twintigste Eeuw beschrijft. Met daarin onder andere de invloed van de afsluiting van de Zuiderzee en een uitvoerige beschrijving met re constructiekaarten van het Mars diep en de loop van zijn buitendelta sinds 1550 inclusief de afbraak van de Huisduiner kust. Het moet voor de samenstellers een grote opgave geweest zijn om alle gegevens op de juiste plaats te hebben gekregen. Maar het is hun uitstekend gelukt waarbij de originele tekeningen en de reconstructiekaarten tot de ver beelding spreken. Het tweede hoofdstuk: Texel tussen 1550 en 1700, én het derde hoofdstuk: Texel in de 18e eeuw beschrijven uitvoe rig de convexe kustboog en de be woning en de geschiedenis van de Texelse kust. Opvallend is hier de beschrijving van de verlandingen aan de zuidkust van Texel waarbij van eeuwenoude vaarroutes slechts een smalle geul overbleef en uitein delijk ook de overwinterplaats voor koopvaarders: De Mokbaai verland- de. Historisch gezien een belang rijk gegeven want vanaf dat mo ment (ca. 1770) veroverde de Hel- derse haven 't Nieuwediep lang zaam haar voorname plaats als vei lige ligplaats voor 's Landsvloot en koopvaarders. De Convexe Kustboog (2) is zonder meer aan te bevelen en voor de prijs hoeft u het beslist niet te laten. Het tweede deel uit deze bijzondere serie kost dan ook maar slechts f 39,50 en is verkrijgbaar via de boekhandel en bij uitgeverij Pirola te Schoorl. (ISBN: 90 6455 274 6) RENS SCHENDELAAR 62

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 10