De Emigrant Helder d in ge- syna- werd n de lver. 89 en nd van deren ader 87 het aaam naast igen eiz. ke dag 1 gene- t Rijks- 3904 ït David n soort- 5 lijksda- ,s plaats werden bbens. van elder', uur van april en Hel- enk- der 1938. rmklok. 6- kar voor zijn palinghandel. Na rijp be raad haalde Gerrit zijn kar voor 'het Stuurrad' en onder grote hilariteit ging Jan op zijn knieën in de kar zitten, waarvan de deksel van het middenvak was afgehaald, zodat Jan vrij vast zat. Daarna kreeg hij een jasje van ome Ne- lis over zijn schouders en stak men de mouwen in de jaszakken en knoopte het jasje dicht. Bij orgelman Wolff leende men een paar manche bakjes en zo vertrok de kar geduwd door Ver meulen met aan weerszijden twee 'manchers' onder het roepen van 'ge denk de ongelukkige, geen benen en geen armen meer' door de Gasstraatbuurt. Een stunt die meer gelach dan baat ople verde. Met het verdwijnen der wilde haren schijnen later de familie be trekkingen ver beterd te zijn buurt trok Jan naar 'het Stuurrad', waar Oranjestraat ome Nelis Kolster met zijn gitaar hem café Staurrad. enige nieuwe liederen bijbracht. De ke len werden gesmeerd doch de vrouw en de jongetjes waren inmiddels verd wenen en met hun de kas. Gerrit Ver meulen de palingboer, een vaste klant van Ome Nelis, had een fraai gelakte Jan Schar was aan het eind van de twintiger jaren een zgn. los werkman. Als er op haring gevist werd was hij een vletterman en na die periode was hij opperman en voorzag hij de metselaars van specie en stenen. In de bouw werd in die dagen zwaar gediscussieerd over werk met hoge verdiensten ten behoeve van de opkomende olie-industrie op Cura^ao. Zo trok Jan met een troepje metselaars mee naar de zgn. 'Goud- klus'. Jan kwam uit een zeer nette fa milie, alle zusters waren op één na ge trouwd. Deze thuisblijver was een ge dreven Heilsol date, die haar moeder op haar wenken bediende. Jan was een lief hebber van een borreltje en zeer muzikaal, speelde accor deon en zong hierbij niet on verdienstelijk. De eerste tijd dat Jan in het buitenland ver bleef was er enig contact, maar toen Jan introk bij een gescheiden vrouw met twee jonge kin deren was het met de tolerantie van het familie bestel gedaan. Jan keerde terug naar Nederland en trok met vrouw en twee jongetjes, gekleed in matrozen pakken met accordeon en slagwerk al zingend door de straten en plaatsen waar het kermis was. Zo ook in Den Helder. Zijn familie hield zich ver weg en doof. Tot de zaterdag ging het goed, toen ontdekten de overburen van mevr. Schar dat er een drum en enige zetels voor hun deur waren gezet en jawel hier installeerde zich de 'Jan Schar band' geheel in keurige matrozenpak ken. Na enige kermisdeunen nam Jan de megafoon om het destijds befaam de: 'Moeder ik kan je niet missen' en het: 'Het is hier zo stil om me heen', te zingen. Moeder en zuster Schar zaten verstard in het achterhuis en reageer den niet. Volgens insiders wist alleen Jan dat hij voor zijn ouderlijk huis stond te zingen. Na een rondgang in de J.L.M. 37

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 9