35 breken, ware het niet dat, zoals reeds terloops werd vermeld, Levy uit de firma is gestapt. Dat gebeur de uit onvrede met het gevoerde be leid. Achterin de jaren twintig werd door de firma namelijk een plan ontwikkeld voor de bouw van een groot winkelpand aan de Konings traat bij het Koningsplein, met ge lijktijdige opheffing van de winkels aan de Kanaalweg. Beneden zou huishoudtextiel worden verkocht en op de verdieping damesconfec- tie. David, Francina en Charlotte zouden van de Kanaalweg daarheen mee verhuizen. Levy was het niet met dit plan eens: hij vond de kos ten ervan onverantwoord hoog, ge let op de toen heersende crisis. Niettemin werd de zaak kort voor de 'Krach' van 1929 geopend. Later is de firma Bischoff in het pand ge vestigd geweest. Niet alleen manufacturen In de literatuur wordt nogal eens gesproken over de familie Grun- wald als 'de grote joodse manufac- turenfamilie in Den Helder'. Dat zou de indruk kunnen wekken dat ze uitsluitend uit manufacturiers zou hebben bestaan. Dat was aan vankelijk ook wel het geval, maar naarmate de jaren verstreken en de familie zich sterk uitbreidde in de achtereenvolgende generaties, ko zen leden van de familie ook aller lei andere beroepen, zoals boekhan delaar, onderwijzeres (meermalen), hoofd huishoudelijke dienst zie kenhuis, handelaar in schildersarti kelen, secretaresse. Eén van de ge noemde firmanten, David Hartog Grunwald, is tevens veel op politiek terrein werkzaam geweest: hij was wethouder van de gemeente Den Helder en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Levy's broer Abraham was als arts een heel bekende figuur in de Helderse samenleving: iedereen kende dok ter Grunwald. Overigens is van lang niet alle familieleden het be roep bekend. De naam Grunwald Tot besluit een paar notities over de naam Grunwald. Bij het onderzoek naar de herkomst van de familie bleek de naam in Rusland zeer al gemeen voor te komen: in Rusland is Grunwald zoiets als Jansen in Nederland. Dat is ook het geval in de delen van het huidige Polen wel ke ooit tot Rusland behoorden. Daar draagt zelfs een stad de naam Grunwald. Hoewel de naam van origine wel zeker als Grunwald wordt gespeld, stuit mens soms toch op varianten. De stamvader David zelf heet in de geboorte-akte van zijn derde kind David in april 1835 opeens Groenwald en hij on dertekent de akte ook met die naam. Een andere variant is Grun wald. In het eerder al genoemde Gedenkboek van de 40-jarige RH BS in Den Helder worden de le den van de familie zelfs consequent Grünwald genoemd: ik tel er maar liefst 8! H. Verrassend is het in dit verband dat Levy Grunwald op de kaft van een van zijn boekjes de naam Grünwald draagt !5 en die voorkant was toch ontworpen door zijn vriend Leo Pinkhoff, tekenle raar en soms voorzanger in de sy nagoge. Levy zelf had er blijkbaar geen moeite mee. Toch verzekert zijn dochter dat de Umlaut 'in haar hele familie in Den Helder zelf Levy Grunwald viert zijn 75ste ver jaardag in 7960 in Amsterdam, omringd door zijn oude vrienden van 'Moed, Volharding en Zelfopoffering'. Van hen zijn de heren Van Dok en Pieters duidelijk herkenbaar. (Foto collectie mevr. R. Froehling - Grunwald). nooit in gebruik is geweest'16Het kunnen incidenten geweest zijn. Als bijlage wordt hierachter een stamreeks opgenomen van Levy Grunwald en zijn kinderen. Dank Graag betuig ik mijn hartelijke dank aan hen die mij bij het schrij ven van dit artikel met raad en daad geholpen hebben: mevr. R. Froeh- ling-Grunwald in Eindhoven, en de heren Dr. Ir. P.E. Froehling in Sit- tard, Ds. J.D. Kila in Alkmaar, L.J.M. Spetter, L.P. Obbens en R. Schendelaar, allen in Den Helder. J.K. Schendelaar Afgesloten 15-9-1999. Bijlage Stamreeks van Levy Grunwald, koopman, journalist, mede-oprich ter van het Helden-der-Zeefonds (voorheen Dorus Rijkers-fonds) en zijn kinderen, te Den Helder. I. David Grunwald, geb. Nieschwitz (Rusland, Minsk) 16-4-1787, koop man en godsdienstleraar (Isr.), overl. Den Helder 29-9-1867, tr. Clara (Daniël) Cohen (geb. Olden- zaal 11-5-1805, overl. Den Helder 27-12-1884).

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 7