de geboorte van een zoon Isak, die op de dag daarvoor was geboren 'uit zijne huisvrouw Clara Cohen'. Hij woont dan in Oldenzaal, oefent er het beroep van boekbinder uit en is blijkbaar ook getrouwd! Er is jaren lang intensief gezocht waar dit hu welijk dan wel voltrokken kon zijn. Met name door Dr.Ir.P.E. Froeh- ling te Sittard, de zoon van Levy Grunwald's dochter Rossy, die als amateur-genealoog al zo'n 15 jaar bezig is met een uitgebreid onder zoek naar zijn voorgeslacht. Ook anderen verrichtten nasporingen. Het huwelijk werd niet in Olden zaal gevonden, evenmin in de om ringende gemeenten, en ook niet in de grote Sallandse steden Deventer, Zwolle en Kampen. Een genealoog van professie kwam zelfs tot de conclusie dat als er een burgerlijk huwelijk heeft bestaan, het buiten Overijssel voltrokken kon zijn n. Tussen de regels door werd hier re kening gehouden met de mogelijk heid dat er helemaal geen huwelijk naar Nederlands recht was geslo ten, maar dat David en Clara alleen naar joods recht getrouwd zouden zijn. Dat kwam inderdaad wel voor, al werd het kerkelijk huwelijk soms jaren later alsnog door een burger lijk huwelijk gevolgd, bijv. om rede nen van erfrecht. Maar ook een joods huwelijk van David en Clara werd nooit gevonden. In augustus 1999 werden in het archief van de gemeente Den Helder echter enke le stukken gevonden waaruit bleek dat er wel degelijk een huwelijk tus sen David en Clara is voltrokken en wel in 1829 in Münsterland in Os- nabrugge 12Het jaar van Davids komst naar ons land zal dus wel voor 1829 liggen. Clara Daniël Co- hen was geboren op 11 mei 1805 in Oldenzaal en bij haar huwelijk dus 15 jaar jonger dan haar man David. Na de al genoemde zoon Isaak kreeg het echtpaar nog twee kinde ren: in 1833 Marianne en in 1835 Moses Aron. In 1836 is het gezin verhuisd naar 's-Hertogenbosch. Daar werden nog vier kinderen ge boren, waarvan er echter een al na een halfjaar overleed. De andere drie heetten Daniël (geboren in 1839), Francisca (geboren in 1842) en Salomon (geboren in 1843). Dat waren gelukkige gebeurtenissen in het leven van David en zijn vrouw. Minder gelukkig was het evenwel dat David het slachtoffer werd van een intern conflict in de jonge jood se gemeente in Den Bosch. Een deel van de gemeenteleden was het niet eens met een van overheidswe ge opgelegde hervorming van het godsdienstonderwijs. David moest als gevolg daarvan in september 1844 Den Bosch verlaten en kreeg een 'gouden handdruk' mee van 156 gulden 's jaars gedurende drie jaren. Het conflict is door archiefonderzoek van de meerge noemde neef Froehling gereconst rueerd, maar een uitvoerige publi- katie valt buiten het bestek van dit artikel, al zou die zeker verdienen geplaatst te worden in een histo risch blad in Den Bosch, waar de geschiedenis zich heeft afgespeeld. Niettemin moet het conflict in dit artikel gememoreerd worden om dat het de aanleiding is geweest van de komst van het gezin naar Den Helder en van het ontstaan van de Helderse familie Grunwald In Den Helder Waarom verkoos David trouwens Den Helder als nieuwe woonplaats? Het antwoord zal wel luiden dat Den Helder toen een stad was die een periode van grote bloei door maakte na het graven van het Noordhollands Kanaal. Daar waren alle grote scheepvaartmaatschappij en gevestigd en zag de toekomst er veelbelovend uit. Ook in Den Hel der was David als godsdienstleraar in de joodse gemeente werkzaam. Maar daarnaast opende hij aan de Kanaalweg 74, naast het postkan toor en bijna naast de synagoge, een winkel in stoffen voor dameskleding, enz., later gevolgd door een tweede winkel, slechts en kele huizen verder in Kanaalweg 71. In een eigen atelier kon men hier ook van zelf uitgezochte stoffen da meskleding op maat laten maken. Er werd voorts gegrossierd in tex tiel. David Grunwald overleed in Den Helder in 1867 op 77-jarige leeftijd. Zijn eerstgeboren zoon Isak nam het bedrijf over, dat hij samen met zijn broer Moses Aron als mede-firmant tot grote bloei wist te brengen. De eerstgenoemde firmant Isak trouwde in 1865 in Den Helder met de Helderse Leen- tje Schrijver. Zij kregen elf kinde ren. Daarvan nam de eerstgeboren zoon David (geboren in 1867) later het bedrijf voor de helft over. Drie van de andere kinderen, te weten Meijer (geboren in 1877), Francisca (geboren in 1874) en de jongste telg Levy (geboren in 1865), begonnen elders in de stad, in de Keizerstraat 116 bij de Keizersbrug, een eigen manufacturenzaak 'De Zon'. In deze winkel werden ook stoffen voor herenconfectie en marine-uni formen verkocht. Meijer woonde zelf boven deze winkel, maar Fran cisca en David, die ongetrouwd ble ven, woonden boven een van de winkels aan de Kanaalweg, waar hun zuster Charlotte de huishou ding deed. De andere firmant Mo ses Aron was eerder getrouwd dan zijn broer Isaak, in 1806, met de eveneens Helderse Mietje de Leeuw. Dit echtpaar kreeg vier kin deren, waarvan de eerstgeboren zoon David Hartog (geboren in 1869) later ook weer de helft van het bedrijf zou overnemen. De zaak bleef evenwel de jaren door de naam van Isak dragen als firma I. Grunwald, ook toen de winkel 'De Zon' aan de Keizerstraat er later als filiaal in werd opgenomen^. Het was voor dit filiaal dat we de mede eigenaar ervan Levy de vaste klan tenkring in de Anna Paulowna-pol- der en op Wieringen in persoon za gen bezoeken. Met deze opmerking zijn we terug bij Levy Grunwald en is de cirkel gesloten. Dit zou het ogenblik kunnen zijn om de histo rie van de firma L. Grunwald af te

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 6