ninklijke onderscheiding brengen8, vergezeld van een schilderij van de befaamde zeeschilder Jaarsma. Hij redigeerde toen nog altijd 'De Stormklok', en schreef die vrijwel alleen vol. En de foto van de viering van zijn 75ste verjaardag spreekt in dit opzicht voor zichzelf. Zowel het Helden der Zeefonds als de plaatselijke ver eniging van oud-red ders 'Moed, Volharding en Zelfopoffering' was met een grote afvaardi ging aanwezig bij Levy's begrafenis na zijn overlijden op 17 mei 1961 in Amster dam. Hij is 76 jaar oud geworden. Mevrouw Grunwald overleefde haar man met vele ja ren. Ze ging na zijn dood in het Willem Drees-huis in Amster dam wonen en is daar op 28 mei 1979, op 87- jarige leeftijd, overle den. Herkomst Met het voorgaande is wel het antwoord ge vonden op de vraag wat er van Levy Grunwald en de zijnen is gewor den. Maar Hoogen- bosch' notitie, waarvan in de aanhef sprake is, wierp in feite nóg een vraag op: waar kwamen ze vandaan? Bij ar chiefonderzoek was hij namelijk gestuit op een David Grunwald, die geboren was rond 1790 in de Russische stad Neyschweiz en in juli 1850 in Den Helder een paspoort aanvroeg om vandaar naar België te kunnen rei zen. Indien deze David dezelfde was als de David Grunwald die rond 1860 in Den Helder gods dienstleraar was bij de joodse ge meente aldaar, was hij de stamva der van de Helderse familie Grun wald en was deze familie dus van Russische afkomst. Aldus rede neerde Hoogenbosch. Inmiddels is vast komen te staan dat de stamva der van de Helderse Grunwalds in derdaad een David Grunwald was, die op 16 april 1787 in Nieschwitz derland kwam. Van der Sluijs vond het waarschijnlijk dat hij vluchtte voor de programs, de gewelddadige vervolgingen waar de Russische jo den regelmatig aan blootstonden. Hoewel de stelselmatige progroms van overheidswege pas later onder tsaar Alexander III (1881-1894) plaats vonden, werden de joden in Rusland al eeuwenlang gediscrimi neerd en kregen ze bijv. vaak de schuld als er dingen misliepen. Hier zou dus een (of de) aan leiding kunnen schui len voor een vlucht van David. Als geleerde godsdienstonderwi j zer was hij immers een vooraanstaande figuur in de joodse gemeen schap. En hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind- Een nog jeugdige Levy Grunwald. Foto S. Dijkstra te Helder. (Foto collectie mevr. R.Froehling - Grunwald). in Rusland (gouvernement Minsk) werd geboren als zoon van Isaac Grunwald en Betsy Mozes. Hij was koopman van beroep en godsdienst leraar in de joodse gemeente 9. Men kan zich nu natuurlijk afvra gen waarom deze David Grunwald zijn vaderland verliet en naar Ne In welk jaar David naar Nederland kwam is (nog) niet precies be kend. Zijn naam komt men bij onderzoek voor het eerst tegen in Ol- denzaal. Dat was één van de Nederlandse grensplaatsen met een tolerant beleid jegens de joden: de joodse immi granten kenden Olden- zaal het best van naam: 'als je daar maar een maal was!...'10. Voor de meesten hunner vorm de Oldenzaal trouwens alleen maar een door gangshuis: sommigen echter hebben zich er blijvend gevestigd. On der hen ook David Grunwald, al zou hij zich theoretisch eerst nog elders kunnen hebben opgehou den. In 1812 komt hij nog niet voor de op de ledenlijst van de joodse ge meente in Oldenzaal. Maar op 31 maart 1831 doet hij bij de Burgerlij ke Stand in Oldenzaal aangifte van 33

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 5