Tijdens zijn verblijf in Parijs bezocht Do rus Rijkers ook het graf van de Onbekende Soldaat. Zijn begeleider Levy Grunwald hield daarbij een toespraak. Deze foto heeft het leven van Levy en zijn vrouw gered. (Uit Levy Crunwald: Dorus Rijkers in Parijs). lager. Ze staan dus uitgerekend geen van beiden op de traditionele foto van de eindexamenklas-1935 waartoe ik behoorde. Uit het ge denkboek bij het 40-jarig jubileum van de HBS in 1938, blijkt dat Ros- setta - ze wilde na haar 18de Rossy genoemd worden - in 1938 steno-ty piste was in Eindhoven en dat Isaac toen pharmacie studeerde in Am sterdam. Dit alles kwam door Hoogenbosch' stuk bij mij boven met in het kiel zog de onvermijdelijke vraag: wat zou er van Levy Grunwald en de zij nen geworden zijn? Misschien is daarover ooit al eens wat gepubli ceerd - dacht ik -, maar dat moet mij dan ontgaan zijn. Ik nam mij voor toch eens op zoek te gaan naar het antwoord. Er bestaat geen toeval, zegt men. Maar al een paar dagen later werd ik op mijn wenken bediend. Kees van der Sluijs vertelde namelijk in het blad van de Wieringer Histori sche Vereniging 'Op de hóógte', verscholen in een artikel over het verblijf van de Duitse kroonprins op Wieringen (1918-1923) ook het een en ander over Levy Grunwald uit Den Helder en hoe het hem ver der verging2. Dat lijkt niet zo voor de hand te lig gen. Levy dreef echter met een broer en zuster een manufacturen zaak 'De Zon' in de Keizerstraat 116 bij de Keizersbrug in Den Hel- der3 en bezocht de vaste klanten in de Anna Paulownapolder en op Wieringen persoonlijk. Hem ken nende geloof ik trouwens dat hij aan de vrijheid en de ruimte van het weidse polderland en het heu- velende Wieringen de voorkeur gaf boven het werken in een beperkte winkelruimte. Zo kwam hij gere geld op Wieringen en heeft daarbij meermalen de kroonprins ontmoet. Blijkbaar lagen beide mannen el kaar goed: ze waren allebei bepaald onconventioneel en vooral de kroonprins had maling aan etiquet te en protocol. Levy schreef over hun gesprekken, naast een boeiend krantenartikel, ook twee boekjesA Hij combineerde in die tijd het ma- nufacturierschap dus al met 'free- lance'-journalistiek, al was die term toen nog niet uitgevonden. Wat er van hem en de zijnen in en na de oorlogsjaren 1940-1945 is ge worden vertelde Van der Sluijs in zijn artikel weliswaar terloops, maar hij motiveerde mij er wel door er meer van aan de weet te willen komen. Van hetgeen ik vond volgt nu een samenvatting. Levy Grunwald is met zijn gezin in het najaar van 1936 uit Den Helder vertrokken naar Amsterdam. Dat had zo zijn redenen. Enkele jaren terug was hij uit de firma Grun wald getreden5. Rossy had in 1934 eindexamen HBS gedaan en - bij gebrek aan wat anders - op de Kweekschool in twee jaar het on derwijzersdiploma behaald. Ze kon bij de toen ook in het onderwijs heersende werkloosheid echter niet aan de slag komen. Dat was overi gens geen ramp, want ze voelde zich geen geboren onderwijzeres. Ze bleef zoeken naar ander werk. Toen Isaac in 1936 ook het einddi ploma HBS in de zak had en phar macie wilde gaan studeren, bood Amsterdam het gezin meer moge lijkheden dan Den Helder. Levy zelf begon er een eigen zaak in da- meskleding-op-maat en kreeg een zich snel uitbreidende vaste klan tenkring die hij - 1'histoire se répète 31

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 3