Vissers, gedragen in ieders hart Zeven maal over de zeeën te gaan Schraal in de kleren, wat zou het mij deren, Kon ik uit de dood die éne doen keren Zeven maal over de zeeën te gaan Zeven maal, om naast jou te staan plaats voor het gedenkteken bleek al gauw de toegang tot het visafslag- terrein. Hier ligt evenwel nog een stuk van de zeewering, dus dijkbe- heerder Holland Noorderkwartier moest om toestemming worden ge vraagd. Die kwam af. Jarenlang vormde het kunst werk van Louk van Meurs- Mauser een betrekkelijk on opvallend zichtpunt op de oude visafslag. Het bron zen kottertje leek een beetje weg te vallen te gen het imposante gebouw er achter. Je reed er gemakke lijk aan voorbij. Totdat Nieuwe- dieper P.Wij- nants een actie op gang bracht voor een monu ment in Den Helder waarmee omgekomen vis- serlui zij die op zee zijn ge bleven' konden worden her dacht. Zijn idee sloeg aan. De nieuwbouw van de visafslag maakte bo vendien een andere plaats voor het kunstwerk wenselijk, zodat een Lo gische combinatie geboren was. Een speciaal comité, met daarin N. Bais, H. Bais, P. Koning, D. Dukers en J. Kraak ging aan het werk. De kunstenares ging akkoord met een nieuwe plek voor de kotter en hielp bij het ontwerp van de sokkel, die door steenhouwer Duyvelshoff werd geleverd. De meest logische Volgens N.Bais, naast co mitélid ook voorzitter van het coö peratieve visafslagbestuur Den Hel der -Texel, is bewust gekozen voor het onvermeld laten van namen van de omgekomen vissers. „We wil den niet het risico lopen dat ie mand vergeten zou worden.' Vol gens Bais dient het monument niet Foto mevr. J. C. Kalkman - Zipp. alleen ter nagedachtenis aan deze mensen, maar symboliseert het ook de verbondenheid van de lokale ge meenschap met hen en hun achter gebleven familieleden. De visserij vormt hier immers al decennia lang één van de belangrijkste bronnen van bestaan. H. Bais senior geldt als de nestor van de Helderse visse rij. Hij is dolblij met het gedenk teken. „Ik ben er groos op!' Vol gens Bais laten vissers zich niet weerhouden tot de risico's die zij met hun zware beroep lopen. Hij ziet het als een roeping. Het is een drang die je niet kunt weerstaan. Zelfs in de vakanties laat het vak je niet los. Je trekt naar havens, naar monu menten. Ronald den Boer 5i

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 23