Het raadsel van het fregat de lutine 49 ring, een oorlogsschip ter beschik king stelde: de gereed liggende Lu- tine. Zo kreeg het schip op de 8e oktober 1799 een lading goud en zilver verpakt in houten vaten sa men met een dertigtal passagiers aan boord, met de order de lading de volgende dag met de grootste spoed naar Hamburg over te varen. Toen de Lutine zich omstreeks tien uur in de avond tijdens stormweer boven Vlieland bevond daverde het schip met forse snelheid op de bui- tenbanken voor de Vliemonding en kenterde direct. Ruim drie mijl van Vlieland en vier mijl van Terschel ling. Het feit dat in de hooguit zes uur tot de volgende ochtend dit zwaargebouwde oorlogsschip ge heel aan stukken werd geslagen zegt voldoende over het kolkende geweld van de brekers. Uiteindelijk zijn 270 opvarenden in de golven verdwenen, slechts één beman ningslid wist zich aan een wrakstuk vast te klampen en overleefde de ramp. Door de zware storm en de stroming kon pas tegen de ochtend Omgerekend naar huidige maat staven ligt er sinds 1799 tussen Vlieland en Terschelling een goud schat van tientallen miljoenen gul dens. Het is de lading van de meest spraakmakende scheeps ramp die voor de Nederlandse kust plaats vond en afkomstig van het van oorsprong Franse schip La Lutine. Dat de Engelsen het door een Franse opstand in handen kregen was alleen maar toeval waarna het op de Engelse marinewerf Woolwich dankbaar werd verbouwd tot Brits fregat, de Lutine. Voor de Hollandse kust Direct al na de verbouwing werd de Lutine ingedeeld bij de beruchte Britse Noordzeevloot om patrouille te varen langs de waddeneilanden. Zij had als taak om tijdens de perio de van oorlog met Nederland en Frankrijk de Nederlandse vloot te blokkeren door met snelle acties de zeegaten van de Waddenzee bin nen te vallen. Daarbij bestookten zij de vissersvloot en de vrachtvaar ders en namen zelfs schepen met bemanning mee naar Engeland. Zeker is dat op die wijze door de Britse vloot binnen een aantal jaren wel tweehonderd man uit Den Hel der en Huisduinen als krijgsgevan genen naar Engeland zijn gebracht. Als de Engels - Russische invasie van 1799 op de Hollandse kust wordt voorbereid maakt ook de Lu tine deel uit van die enorme vloot. Het schip werd er met de Coburg en Diligent op uitgestuurd om de landingskust tussen Petten en Den Helder te verkennen. Daarna werd het ter versterking aan de invasie- vloot toegevoegd met als opdracht om tijdens slecht weer 's nachts vóór de vloot uit te zeilen met een grote lantaarn als geleide licht. Op de 26e augustus ankerde het schip temidden van meer dan 140 sche pen voor de kust van Huisduinen waarna het op de 27e augustus deel nam aan de landing. Daarna voer het nog tot oktober als bevoorra dingsschip voor het Engelse leger op de haven van Den Helder. Als het uiteindelijk weer koers zet naar de thuishaven Great Yarmouth wacht zij op de volgende opdracht. Een bijzondere lading Londense bankiers met grote belan gen in Duitsland, waar een ernstige economische crisis was ontstaan als gevolg van de oorlog tussen Enge land en Frankrijk, hadden besloten de situatie te redden door een grote hoeveelheid kapitaal in te brengen. Door de vertraging van de pakket dienst wendden de bankiers zich tot de Admiraliteit die, bij uitzonde

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 21