Invasie van 1799 uit vergetelheid in herdenkingsjaar 47 In de tuin van het raadhuis van Castricum vond op 6 oktober jl. de onthulling plaats van het herinne ringsmonument van de Slag bij Castricum. De plechtigheid werd verricht door de Commissaris van de Koningin van Kemenade. De bloedige slag nabij het dorp bleef onbeslist maar was wel de aanlei ding tot een wapenstilstand en het uiteindelijke vertrek van de Russi sche en Engelse troepen uit Neder land. De bij velen onbekende oor log van 1799 is in het herdenkings jaar aan de vergetelheid onttrokken. Mede door de enorme inzet van Stichting Herdenking 1799, histori sche verenigingen, de onthulling van een plaquette aan het kerkje van Callantsoog, diverse tentoon stellingen en het verschijnen van drie lezenswaardige boeken waar onder de al eerder in dit blad be sproken uitgave: 'De Lange herfst van 1799'. oS~ het Noord Hollandse dorpje dat met haar omgeving zwaar gebukt ging onder de invasie en de inkwar tieringen. De vernielingen vonden vooral plaats in het centrum rond om de Hervormde Kerk die won derwel behouden is gebleven. Het beschrijft de omstandigheden die de bewoners van het dorp onder gingen zowel door de invasie, de oorlogshandelingen als door de ge volgen daarna. Niet voor niks ver klaarde het dorpsbestuur 'dat zij door de ramp des oorlogs welke zo jammerlijk gewoed heeft, in de on gelukkigste en allerdeerniswaardig- ste toestand zijn gebracht'. De bijla gen in de vorm van lijsten van hui zen met de namen van bewoners eigenaars en de namen van gezin nen met hun samenstellingen en religie zijn door hun volledigheid bijzonder waardevol. De recon structie van het centrum van Schoorl anno 1799 completeert het boek. De afgebeelde maquette vormde de basis van de expositie tij dens de sfeervolle presentatie van het boek in de Hervormde Kerk te Schoorl. Uitgeverij Pirola ISBN: 9064553x22 (prijs ƒ24,50) In het Marinemuseum aan de Hoofdgracht vond de presentatie plaats van het boek 'Voorwaarts, Bataven!' van Geert van Uythoven. De schrijver geniet grote bekend heid door zijn binnen- en buiten landse publicaties over de Napole ontische oorlogen. In dit boek be handelt hij de militaire confronta ties tussen de Engels-Russische in vasietroepen en de Frans-Bataafse legers in Noord Holland in 1799. Met vooral de handelingen van de legers nadat de troepen ten zuiden van Huisduinen aan land gingen. Alle gebeurtenissen worden be schreven als ook de omvang, sterk te, uniformen en samenstelling van de betrokken troepen. Op duidelij ke wijze schrijft Van Uythoven over de achtergronden en hoofdperso nen. Uitgebreid gaat hij in op de si tuatie op zee voor de Britse landing om daarna minutieus van dag tot dag de strijd na de inval te volgen tot de aftocht uit Den Helder. Een uiterst interessante opsomming van de bibliografie en tijdschriftar tikelen, uniformen en egodocu menten besluiten het fraai geïllus treerde boek. Uitgeverij Europese Bibliotheek Zaltbommel. ISBN 90 288 1427 2 (prijs 49,00) Rens Schendelaar Jan T. Bremer beschreef de oorlog met de Russen en de Engelsen uit voerig in zijn recent versche nen boek 'Schoorl en de Invasie van 1799'. Een ui terst gedetail leerde uitgave waarin veelal authentiek bronnenmateriaal uit archieven is verwerkt. Het geeft daarom een menselijk beeld van het leven in

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 19