Boekennieuws De Kille aan het Marsdiep Luchtdoelbatterij op Fort Dirksz. Admiraal 46 Op 28 oktober 1999 is het nieuwe boek in de Historische Reeks ver schenen. Hierin behandelt de schrijver, ds. J.D Kila, onder de titel 'De Kille aan het Marsdiep', de ge schiedenis van ca. 150 jaar Joodse gemeenschap in Den Helder. In het boek komt niet alleen de al gemene geschiedenis van de Joodse gemeenschap in onze stad aan de orde met hoogtepunten, zoals de stichting van de synagoge, maar worden ook de verschillende fami lies, waarvan de namen bij velen van ons vrijwel in de herinnering staan gegrift, besproken. Boven dien wordt aandacht geschonken aan de verschillende Joodse vereni gingen en hun reilen en zeilen Allerlei gebeurtenissen komen aan de orde en juist de persoonlijke herinneringen van nog levende na zaten maken dit boek tot een 'docu ment humaine'. Daarnaast is er de educatieve funk- tie van het boek door de uitleg en beschrijving van de feestdagen en herdenkingen stoelend in de ge schiedenis van het joodse volk Al leen al hiervoor zou U het boek die nen aan te schaffen. Het boek is voor leden van de H.H.V. verkrijgbaar bij de be stuursleden a 15,en voor niet le den eveneens bij de boekhandel voor 20, Joop D. Kila Via de Stichting Stelling Den Hel der kwamen wij in het bezit van 'Luchtdoelbatterij op Fort Dirksz. Admiraal'. Dit boekje, geschreven door Jan Lugtmeijer, behandelt het fort als onderdeel van de Atlantik- wall. Zoals de titel aangeeft worden wei nig woorden gebruikt voor het ver haal voor en na de Tweede Wereld oorlog maar wordt extensief inge gaan op de betekenis van het fort in de jaren 1940-1945. De schrijver heeft hiervoor nogal wat onderzoek moeten verrichten en zijn dank gaat dan ook terecht uit naar al diegenen die hem van vele kanten hebben bijgestaan. Het boek is niet een opsomming van gebeurtenissen maar via een lo pend verhaal, versterkt met veel te keningen en plattegronden, wordt een goed beeld gegeven van het fort, zijn geschiedenis en de beteke nis in de verdediging van Den Hel der. Daardoor is het een verplicht boek werk voor de geïnteresseerden in de Militaire Geschiedenis in het bijzonder gedurende de Tweede Wereldoorlog. HetwerkJISBN 90-76396-07-8) is verkrijgbaar bij Fortress Books, Zuiderdiep 140, 9571 BH - 2e Ex- loermond voor de prijs van 19,50. A.Boon

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 18