Eeuw in, eeuw uit Tussen wad en Noordzee, pal aan het Marsdiep, Ligt het stukje aarde dat God voor Jutters schiep. In de loop der tijden bewoond door mens en meeuw, Groeide het gestadig, vooral de laatste eeuw. Dankzij de marine begon die eeuw al goed; Helder kreeg nu aanzien, Helder kreeg vers bloed En ook helder water, zomaar uit de kraan, Toen een toren op de vijfsprong kwam te staan. De oorlog '14 -T8 verstoorde wreed de rust; Mijnen in het zuiden, versperring voor de kust. Helder werd een stelling van beton en staal. Vier jaar arremoede maar Holland bleef neutraal! Na die somb're tijden werd het toch weer mooi; Helder kreeg een vliegveld, gelegen op de Kooy. Eenmaal aan het bouwen ging men er mee door Kwam er een muziektent in't plantsoen bij 't spoor. In de jaren twintig ging het goed en slecht. Werd voor vele scholen d'eerste steen gelegd; Kwamen er ook nonnen en een ziekenhuis; Zaten vele mannen zonder arbeid thuis. Legden werklozen de Donkre Duinen aan; Is in '28 Dorus Rijkers heengegaan. Ook in '28 besloot men per decreet Dat het stadje Helder nu Den Helder heet Groter werd het stadje; Den Helder werd een stad Dertigduizend mensen en een pierebad Wervianen kwamen heel uit Hellevoetsluis. Pend'len was wat kostbaar dus kregen ze een huis. Tuindorp was hun woonwijk daar leefden ze tevree Kin'dren naar de speeltuin en pa naar H.R.C. Lang zou dat niet duren, want de rust verdween, Toen het Duitse leger aan de grens verscheen. Donk're bange dagen en dreiging uit de lucht, Maakten dat veel jutters toen zijn weggevlucht. Bommen op Den Helder, de oude stad in puin, Maar het zou herrijzen dankzij Wieger Bruin; Tussen Dijk en Singel werd opnieuw gebouwd: 't Nieuwe ouwe Helder, eertijds zo vertrouwd, 't Blauw van de marine kwam weer in de stad, 't Was de burgemeester die dat geregeld had. Ook de nieuwe haven bestond al in bestek; Zelfs de Karei Doorman vond daarin een plek. Wieger had intussen weer iets nieuws beraamd Want hij plande Nieuwstad, Jeruzalem genaamd, Buiten Helders linie, dus veel onbegrip In de Haagse kringen, maar niet bij Laman Trip, Die de grondslag legde voor het nieuw station, Nadat de marine met vlootdagen begon. 44

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 16