Het Oudeliedentehuis LNV (1894-1940) (in de jan in 't Veltstraat) 38 Inleiding Het ouderlijk huis aan de Lorentz- straat is onlangs verkocht en moest dus ontruimd worden. Mijn dierbare vader Louis 914-1995) had vele ordners en mappen met allerlei gegevens over zijn geliefde Den Helder. Dat 'Helders Archief is nu (voorlopig) bij mij in Scha- gerbrug. Bij het doornemen ervan kwam ik twee aardige knipsels tegen. Alle twee over het Oudelie dentehuis van Liefdadigheid Naar Vermogen (LNV) in de Jan in 't Veltstraat. i) Louis van Loo beheerde namelijk, met anderen, vele jaren een fonds dat voortge komen was uit LNV. Al eerder had ik onder meer de gedrukte statu ten van LNV in mijn bezit gekre gen. Liefdadigheid Naar Vermogen Dat LNV was een interessante 'club', die ook in Den Helder een afdeling had. In de negentiende eeuw was de lokale armenzorg vooral in handen van de kerkge nootschappen en de gemeentelijke overheid. Dat was al eeuwen zo. So ciale verzekeringen bestonden nog (lang) niet en velen waren dus aan gewezen op die armenzorg: zij die niet (meer) konden werken of die te weinig verdienden (slecht be taald beroep of belast met een groot gezin). In tijden van economische crises kwamen daar de werklozen en hun gezinnen bij. Die armen zorg was echter nogal chaotisch. Daartegen kwam in liberale kring steeds meer weerstand. Toen omst reeks 1870 ook het socialisme even de kop op stak in ons land, moest er maar eens iets gedaan worden. Jonge liberale intellectuelen en za kenlieden richtten in 1871 te Am sterdam LNV op. De armenzorg diende vernieuwd te worden: min der chaotisch en vooral effectiever door armenregisters aan te leggen en huisbezoek te gaan doen. Om dubbele bedeling en gebedel te kunnen weren. Opvallend was dat LNV omstreeks 1890 in die plaatsen afdelingen op zette waar de radicaal-democrati sche en socialistische beweging voet aan de grond kreeg. 2) Doel LNV Den Helder Omstreeks 1 januari 1891 ging ook in onze stad een afdeling van Lief dadigheid Naar Vermogen van start. Bestuursleden waren (in 1893) reder/gemeenteraadslid/lid van Provinciale Staten C.D. Zur- muhlen, groothandelaar en ge meenteraadslid A. Klik, politiecom missaris C. Swaving en verloskun dige dr. H. Bitter jr. Hoofddoel van het Helderse LNV was, blijkens de statuten, 'de voor koming, bestrijding en leniging der armoede'. Dat doel trachtte men te Het Oudelieden- huis in de Jan in 't Veltstraat.

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 10