Bonifacius doopt een bekeerling (links), rechts de moord op Bonifacius. Deze miniatuur uit het Sacramentarium Cregorianum is de oudst bekende afbeelding die op Bonifacius betrekking heeft. Vervaardigd te Fuida omstreeks 975. Domschat, Fulda. Bijzonder hoog stelde Karei geeste lijke ontwikkeling. Geleerden en kunstenaars vonden een gastvrij onthaal aan zijn hof; kerken, kloos ters en scholen werden door hem gesticht ter verhoging van de beschaving. De geleerde Angelsaks Alcuin werd een invloedrijk raad gever van de keizer en het middel punt van het geestelijk leven aan het hof. Einhard, de bekende geheimschrijver (secretaris) van Karei, heeft later het leven van zijn vereerde vorst Carolus Magnus (Karei de Grote) beschreven. Zo staat het in het overbekende leer boek voor schoolmeesters 'De ont wikkelingsgang der Historie' van Dr. E. Rijpma uit 1925 en zo onge veer vertelde onze onderwijzer ook over hem. En omdat het een chris telijke schoolmeester was gaf hij wel heel duidelijk aan dat Karel's grootste verdienste de bevordering van het christendom was. Gelukkig had Karel's grootvader Karei Mar tel, Karei de Hamer, al een begin gemaakt. Die had eerst in 732 de islamitische Arabieren bij Poitiers (Zuid-Frankrijk) in de pan gehakt en vervolgens twee jaar later de Friezen in de slag aan de Boorne (Friese Middelzee) verslagen. Zodoende konden de zendelingen Bonifatius en Willibrord rustig hun zegenrijk werk doen. Hoewel, zo rustig nou ook weer niet, want Bonifatius werd in 754 bij Dokkum vermoord. Maar dat was ten oosten van Boorne en ook nog een beetje een bedrijfsongeval veroorzaakt door enkele heethoofden want de meeste heidense kustbewoners waren toen eigenlijk wat blij met het evangelie, de blijde boodschap. Zij werden immers verlost van hun angsten voor allerlei goden en godinnen als Thor (Dinsdag), Wodan (Woensdag), Donar (Don derdag) en Frija (Vrijdag)? Zelfs de legendarische Friese koning Rad boud (Redbad) had zich bijna laten dopen, vertelde onze meester. Alleen toen hij hoorde dat hij na zijn dood niet bij zijn (heidense) voorouders in het Walhalla zou vertoeven, had hij er op het laatste moment van afgezien. Woud Zonder Genade? Maar God had de koning der Frie zen niet nodig om orde en rust te brengen in de Lage Landen aan de zee. 'In de tijd nu, waarin Willi brord in Rome was voor de Bis schopswijding (696), vielen in Holland de bomen van het grote Woud Zonder Genade in één nacht voor het grootste deel om door een krachtige wind en een aarbeving. Toen deze heilige man dus terug gekeerd was, dacht hij terstond toen hij de toestand in ogenschouw nam, dat deze was teweeggebracht door de bijzondere gratie Gods, Die wilde dat dit land tot Hem zou komen uit de dwalingen van de onwetendheid.' Aldus de Kroniek van Johannes Leydis (1485-1494), maar ook ande re laat middeleeuwse bronnen, waarvan het zogenaam Gouds Kro- niekje (circa 1440) de oudste is.1 De bedoeling van de middeleeuwse auteurs is duidelijk: het optreden van de door God gezonden Willi brord maakt een einde aan de L

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 8