worden zonder dat daar toe, door den Burgemeester verlof gegeven is, kunnende de toelating tot plaat sing derzelven in het bebouwde gedeelte der Gemeente nimmer plaats hebben, dan onder de bepa ling, dat zoodanige hooischelven of hooibergen, even als die bergplaat sen van hooi en stroo met een behoorlijke wel voorziene houten weeg omschoten, van boven met dakpannen bedekt en van binnen met kalk bestreken zijn.- Ook zul len zij zoo veel mogelijk nagaan of omtrent de bergplaatsen van riet, stroo, spaanders, mot, zaagsel, tak kenbossen en alle andere brandbare stoffen, wel de vereischte maatrege len van voorzorg genomen worden, en bij contrarie bevinding de noodi- ge kennisgeving daar van aan de plaatselijke policie doen toekomen. Art. 7. Heeren Wijkmeesteren zullen behalven op de voorz. artikelen ver melde punten, een waakzaam oog houden op alles wat in hunne wij ken mogt voorvallen en het welk naar hun oordeel met de goede orde strijdende mogt zijn; van zoodani ge, alsmede van alle buitengewoone gebeurtenissen, zullen zij, naar den aard der zaken onmiddellijk aan den Burgemeester kennis geven, op dat naar gelang van omstandighe den tijdig genoeg, de vereischt wor dende maatregelen van voorziening zouden kunnen genomen worden. Art. 8. De plaatselijke Bode en beambten van policie, zijn gehouden om op de aanvraag van Heeren Wijkmeeste ren tot het verleenen van adsisten- tie, in een of andere voorkomende omstandigheid, de noodige hulp en bijstand te verleenen, onder gehou denheid, om van het door hun ver- rigte, aan het hoofd der plaatselijke policie, mededeeling te doen. Aldus gearresteerd in de Vergade- De BURGEMEESTER en ring van Burgemeester en Asses- ASSESSOREN voornoemd, soren van den zevende September 1800 twee en dertig. JIN 'T VELT In kennisse van mij C JONG KEES, Secretaris. ingezonden mededeling Naar aanleiding van het maart nummer van ons blad Levend Ver leden wil ondergetekede toch graag even het een en ander opmerken. De straatnamenlijst van ca. 1850 was mij al meer dan 15 jaar geleden bekend. Ik was toen zelf al gestuit op de door de heer Rens Schende- laar genoemde groep van stukken. Mijn eerste werk was toen bedoelde stukken te kopiëeren. Deze kopieën werden in een mapje in de kluis opgeborgen naast de stelling waarin de oude bevolkingsregisters (vanaf 1850) stonden. Uiteraard kon dhr. Schendelaar dat ook niet weten. Vandaar zijn aanvankelijke vreugde iets aangetroffen te hebben waar naar al lang was gezocht. Tussen twee haakjes merk ik op, dat de afdeling Burgerzaken ook gebaat zou zijn bij e.e.a. Het was dus niet 'de straatnamenlijst, waar historici en archivarissen al zo lang om ver legen zaten'. Al heel lang bestond de hoop dat we nog eens zouden stuiten op uitgebreide lijsten met namen van straten mét huisnum mers. De toen jaarlijkse volkstelling (van 1889) eiste kennelijk een der gelijke plaatselijke aanduiding. Het ging toen om een omzetting van wijkletters met huisnummers naar straatnamen met (nieuwe) huis nummers. De oude aanduiding was dus niet voldoende duidelijk. In de tijd vóór 1889 kwamen combinaties van straten namelijk voor. U leest bijvoorbeeld op blz. 83 van Levend Verleden van dit jaar al iets hier over. De Smits- en Breestraat zaten bijvoorbeeld in wijk E met 65 woon huizen e.d. op één doorlopende nummering. In wijk O (de huidige Visbuurt) betrof het feitelijk de hele toenmalige bebouwing van die buurt. Het is jammer dat de gemeente zélf geen stukken meer heeft betreffende die volkstelling. Toch moeten er toen (1889) lijsten van alle straten geweest zijn over deze komplete omzetting. Natuur lijk heb ik zelf daar destijds ook al naar gezocht doch nooit iets derge lijks aangetroffen. Dat zou een goed beeld hebben kunnen geven over de juiste aanduidingen. Wat nog wel aanwezig is, is een groepje stukken over de zgn. wijkmeesters. Meestal waren dat zgn. gezeten burgers die voor een dergelijke functie in aan merking kwamen. L.P. Obbens Bron: Gemeentearchief Den Helder. Archief 1815-1900, inventarisnummer 18

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 6