Artikel in 't Vliegend Blaadje van 1 februari 1890 Namen van straten te Helder Indertijd werd door ons vermeld, dat, met het oog op de tienjarige volk stelling, eene nieuwe nummering der huizen in deze gemeente had plaatsgegrepen. Tot eene meer juiste aanwijzing der bebouwde gronden heeft het Gemeentebestuur ook aan enkele stegen, die nog altijd zon der bepaalde naam waren gebleven, namen toegekend. Deze omstan digheid geeft ons aanleiding om aan de namen der straten en stegen in deze gemeente eens even onze aandacht te wijden. Een aantal namen zijn ontleend aan personen, die zich óf door hunne verdiensten óf door hunne populariteit, óf door hun initiatief tot stichting van gebouwen hebben onderscheiden. In deze rubriek noemen wij: de Jan in 't Veldstraat, naar een vroegere burgemeester aldus genoemd; de Van Berkstraat en de P. Quantstraat naar de heren L. Van Berk en P. Quant, die zich bij de bebouwing der straten in de Nieuwstad ver dienstelijk maakten; de Janzen- straat, naar de Gebr. Janzen, door wie hier tal van woningen zijn aan gebouwd; de Ruijghweg, naar den heer M.W. Ruijgh, een populair man in deze gemeente; de Vroon straten naar den heer N. Vroon, eigenaar van een stuk weiland, waarop deze straten zijn aangelegd; de Gravenstraat naar den heer J. De Graaf, die er de eerste woningen deed verrijzen; de Wagenstraat, naar den heer J.A Wagenaar, die gedurende eenige jaren op den hoek dier straat woonde; de Vla ming-straat naar den heer P. Vla ming, die er één der eerste huizen deed bouwen en er woonde; de Hoogstraat, naar den heer V. Hoogendijk, eigenaar van een groot deel der perceelen aldaar; de Kui per- en Jonkerstraat met dergelijke aanleiding tot naamsaanduiding; de Schagenstraat naar den heer P. Schagen, die het land nabij den Parelelweg liet verkavelen; de Scha- pensteeg, naar de oudtijds bekende 'Vrouw Schaap', met haren zoeten inval voor de snoepgrage jeugd; de Kooisteeg naar Arie Kooi, den typi- schen groenteverkoper, die als zodanig in die straat zijn 50 jarige jubilé vierde; de Blomsteeg naar C. Blom, die indertijd de 'Lindeboom' en 't huis hiernaast in de Lange- straat bewoonde; de Kroonstraat naar den heer P. Kroon, den slach ter op den hoek dier straat; de Koogersteeg naar den heer J. Kooger, vroeger bewoner van een hoekhuis aldaar; de Gortersteeg naar Gorter, den bekenden porder; de Renssteeg naar de Rensmaag's, eene daar niet onbekende familie; de P. Grootsteeg naar 'Piet den Diender', die daar jaren lang zijn woning had en die bij de bevolking, en in zonderheid bij het jonge volk je, zich in eene zeldzame populari teit mocht verheugen; de Hartes- teeg, naar Pietje Hart, winkelier ster op den hoek van dat druk bezochte steegje; verder de Kapper straat, naar den kapper, die op den hoek woont; en eindelijk de Califor- Basstraat 2e n 3(e!der Jjasstraat 4

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 4