Boekbespreking Auteur: Henk van Nierop. Titel: Het verraad van het Noorder kwartier - Oorlog, terreur en recht in de Nederlandse Opstand. Uitgeverij: Bert Bakker, 344 pagina's, geïllustreerd. 45,00 (gebonden 59,90). Het boek handelt over de beginja ren van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) in Noord Holland ten noorden van het IJ. Een rampzali ge, onzekere tijd in een polderland dat moeilijk toegankelijk was en met een onderling verdeelde bevol king. Maar veel katholieken haatten de Spaanse Hertog Alva evenzeer als de protestanten dat deden. An derzijds: de geuzen onder leiding van Diederik van Sonoy waren óók niet bepaald populair. Zutphen, Naarden, Haarlem waren door de Spanjaarden platgebrand en uitgemoord. In Alkmaar was het Spaanse beleg afgebroken (8 okto ber 1573) maar dat dit gebeuren het begin van de victorie der rebellen zou worden, wist men toen uiter aard nog niet. De Spaanse troepen zouden wel terug komen dacht men. Wel hadden de Watergeuzen kans gezien de regeringsvloot op de Zuiderzee te verslaan, waarbij de opstandelingen de Hollandse stad houder Boussu gevangen namen (oktober 1573) en het beleg van Lei den was tenslotte op een fiasco uit gelopen (3 oktober 1574). Maar de Spanjaarden gaven niet op. In mei 1574 trok de koninklijke stadhouder Hierges troepen samen in Beverwijk, in totaal zo'n vierdui zend man Spaanse elitetroepen, aangevuld met Duitse en Waalse huurlingen. Hij had opdracht het hele Noorderkwartier plat te bran den en te onderwerpen. En hier be gint dan vervolgens het eigenlijke verhaal. Behalve over een naderende inval van Spaanse troepen deden óók ge ruchten de ronde over verraad. Spaansgezinde elementen uit het nog altijd regeringsgetrouwe Am sterdam zouden boeren hebben omgekocht om bij nadering van de Spaanse troepen brand te laten stichten in de door de opstandelin gen bezette dorpen. Deze verraders zouden zich bedienen van zwer vers, vagebonden, van haard en huis verdrevenen, die in groten ge tale rondzwierven door de provin cie. Rebellenaanvoerder Sonoy, die zijn hoofdkwartier in Alkmaar ge vestigd had en deze plaats als 'een fortresse van 't gehele Noorthol- land' beschouwde, had echter van dit snode plan vernomen en tiental len vagebonden laten oppakken. Toen Spaanse soldaten bij Schoorl een molen in brand staken en kort daarna alle Spanjaarden uit het Noorderkwartier verdwenen waren, was de verklaring van de opstande lingen van de opstandelingen heel eenvoudig. De brand in de molen was het signaal geweest waarop nog veel meer brandstichters in ac tie hadden moeten komen. Dat ge beurde echter niet, want Sonoy had de betreffende vagebonden opge pakt. Hiephoi voor Sonoy. De werkelijke reden van het terug trekken van de Spaanse troepen echter was geldgebrek, maar daar wilde men niet aan. Sonoy moest echter wel bewijzen dat de verra ders verraders waren. Dat ging vrij simpel via de pijnbank. De vage bonden gaven brullend van pijn na men van (katholieke) boeren die ze (toevallig) kenden en deze boeren op hun beurt noemden weer na men van stedelingen, met name uit het toch al niet zó prinsgezinde Hoorn. Wel herriepen alle slacht offers hun bekentenissen in het aangezicht van de dood, juist voor hun executie. Maar het kwaad was geschied. Jam mer voor Sonoy was de uiteindelij ke hoofdverdachte, de katholieke Jan Jeroensz uit Hoorn, niet alleen jurist, maar hij beschikte tevens over invloedrijke connecties en kwam uiteindelijk vrij. En dat niet alleen, hij eiste rechtsherstel, voor zichzelf en voor de anderen. Want behalve gruwelijke verhoren en val se bekentenissen, was hier sprake van gruwelijke rechtsverkrachting. Toen de verhalen nadrukkelijker naar buiten kwamen, was dat Wil lem van Oranje c.s. uiteraard zéé- ronwelkom. De opstandelingenlei der had immers nog een lang weg te gaan. Het hier in grote lijnen geschetste verhaal heeft Van Nierop schitte rend uitgewerkt in een niet alleen hecht doortimmerd, maar ook boei end beschreven epos. Slechts een enkel vraagje. Op bladzijde 90 wordt verteld hoe de watergeuzen de wateren beheersten en dat de Spanjaarden in de zomer van 1574 een reusachtige vloot (Armada) zouden sturen, hetgeen helaas voor hen door het uitbreken van de pest werd verhinderd. De vraag komt dan op waarom er wél geld was voor zo'n Armada en niet voor een leger om het Noorderkwartier te be dwingen. Jammer is ook dat de Noordkop nauwelijks ter spraken komt. Bij de opsomming van schansen bij Pet ten, op de slaperdijk achter de Hondsbossche Zeedijk, bij Krab bendam, bij Schoorldam, op de Re- kerdijk, op de Galgendijk en aan de Zaan bij Het Kalf, ontbreken de in dezefde tijd aangelegde schansen op Huisduinen, Den Helder (bij het Nieuwediep), Texel en Wierin- gen (bladzijde 96). Maar nogmaals, het is een prachtig boek over de ontwrichtende realiteit van een huiveringwekkende oorlog in ons eigen gewest. J.T.BREMER

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 21