Boekennieuws Mol, Muts, Nieuwland, Oom, Palm, Prins, Pronk, Reus, Rood, Rooderbaard, Ruijgh, Rijkers, Schagen, Schrander, Sielhorst, Sin- jewel, Spierdijk, Strop, Tabbeth, Timmerman, Twisk en Vuijst. Na zijn overlijden is pastoor Heijcamp begraven op het Torp - waar ooit de eerste katholieke kapel heeft gestaan - Zijn opvolger Godefricus Verheul (1721 -1742) was zo mogelijk nog strenger in de Jansenistische leer. Hij slaagde er bovendien in het kerkgebouw in de Langestraat uit te breiden (1723). Een interessante pastoor was voorts Petrus Willebrordus Willem- sen (1762 -1777). Deze man was zeer populair, óók onder de prote stanten. De jaloerse gereformeerde predikant Van Houten schreef onder meer dat hij tot zijn 'onzin nig leedwezen' moest vaststellen dat een aanzienlijk aantal van onze lidmaten en doopleden de gevaar lijke en zondige nieuwsgierigheid hadden zijn predikaties bij te wonen! Tja, dat was toch wat al te gek. Of niet? Baljuw en schout Kersje Vis ser vond het allemaal maar onzin, dat geklaag: 'In waarheid kan ik getuigen, dat alles hier zo rustig en vredig is als ooit te voren. En voorts is hier geen notabels te mel den'. Aldus zijn brief van 21 okto ber 1773 aan Gecommitteerde Raden te Hoorn. Bronnen: Genealogie Smit W.P. encyclopedie. Encarta 1998. Encyclopedie A'dam Boek. A.Korff, Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder, Haarlem 1958. H.Schoorl en J.T. Bremer, Volk aan het Marsdiep, 1983. Jan Smit Billitonstraat 8 1782 CG Den Helder Telefoon 620908 Op ongeregelde momenten neust ondergetekende niet alleen in het boekenbestand van bevriende handelaren maar loopt ook nog wel eens door de gegevens van pas verschenen werken. Hierin kwam hij een boek tegen dat in juli van dit jaar was verschenen en na lezing vermeldenswaard bleek in onze rubriek. Het betreft een haast documentai re uitgave getiteld 'Ornamenten en windvanen' en geeft een over zicht van wat er in Nederland op dit gebied te vinden is. Vaak zijn het monumentale werkstukken maar soms ook aandoenlijke stuk jes kunstsmeedwerk op bungalows of woonhuizen. In de loop der jaren zijn veel oorspronkelijke windvanen en bijbehorende orna menten verdwenen, hetzij door achterstallig onderhoud, hetzij door blikseminslag of storm. De schrijver heeft meer dan 900 afbeeldingen verzameld en beschreven, waarbij zoveel moge lijk de maker is achterhaald en vermeld, alsmede de symboliek van het ontwerp. Niet alleen de ambachtelijk geconstrueerde wind vaan wordt behandeld maar ook de machinaal vervaardigde en de gegoten. Veel motieven geven het beroep van de bezitter weer, waar door er veel oude ambachten wor den gevonden, zoals kuiper, smid, metselaar, timmerman e.d. Het boek is in een harde kaft genaaid met een full colour omslag en zwart-wit foto's binnenin. Prijs 62,50 excl. verzendkosten (f 7,50) en te bestellen bij de auteur: B.M. Oostendorp sr., Bir- kenheuvelweg 57, 1215 ES Hilver sum. ISBN: 90 804797-1 3 Onder de titel - Erfprins, van Fort Lasalle tot marinekazerne - is een aantal jaren geleden een boek ver schenen dat de geschiedschrijving bevat van het genoemde fort, vanaf de Napoleontische tijd tot heden. Intussen is het boek uitverkocht en de schrijver, Frans van Elderen, heeft besloten tot een heruitgave, bijgewerkt met foto's en korte beschrijvingen tot aan de dag van vandaag. Het boek beschrijft volgens opgave de centrumfunktie in de verdedi ging van (Den) Helder, en komt via de Vesting- en Kustartillerie, de bewoning door gezinnen van mili tairen en de Tweede Wereldoorlog bij de marinetijd en de opleidingen tot koopvaardijkanonnier, konsta bel, etc. Het boek zal wederom rijk geïllustreerd zijn en nieuwe foto's zijn toegevoegd. De bedoeling is dat het boek in een beperkte oplage in het najaar van 1999 zal verschijnen en inschrij ving kan plaats vinden via uitge verij De Bataafse Leeuw, Roos- eveltlaan 191-1, 1079 AP Amster dam. Voorintekenaarsprijs is 44,50, na verschijning wordt de prijs 49,50. ISBN: 90 6707 490 X A. Boon 20

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 20