Geschiedenis van het jansenisme aan het Marsdiep Vier jaar geleden kreeg ik twaalf mappen met genealogische gege vens over de familie Kooman. Deze gegevens waren bijeen gebracht door mijn achterneef Pie- ter Kooman (leraar - tekenaar - schilderde alle leden van het koninklijk huis vanaf Willem I - zijn schilderijen hangen in het Oranje museum te Buren en hij werkte mee aan het boek Wuis - Dijt op Texel). Hij had zoveel gegevens verzameld betreffende zijn voorouders, ook van mijn moederszijde met familiebeschrij vingen - foto's - kwartierstaten - overlijdens- en geboorteaktes, dat ik nu nog bezig ben om alle gege vens in de computer op te slaan. Ik raakte zeer geinterresseerd in de genealogie en besloot om hier mee verder te gaan. Eerst begon ik met het uitzoeken van de stamboom van de familie Smit. Mijn zoektocht naar die gegevens resulteerde in vinden van het boek Texelse geslachten' van M.D. en j.S.M. Dijt, waarin de familie Smit werd behandeld. In de familie Smit is in 1862 het huwelijk gesloten tussen Reijer Smit en Neeltje Grooff, mijn over grootouders. Haar familie uit de vijfde generatie: Maarten Aariensz. Grooff, gehuwd op 5 jan. 1737 met Jannetje Jacobs Habbé lieten hun vijf kinderen, die in Den Helder geboren werden in de periode 1738 tot 1747 dopen in de R.K. kerk te Zijpe. Ook de vijf kinderen uit de zesde generatie Jacob Maartensz. Grooff gehuwd op 23 december 1772 met Antje Jacobs Krul werden in Zijpe Rooms-Katholiek gedoopt. Eerst was die reden mij niet hele maal duidelijk, het enige wat ik wist: er was een missionaris, die Grooff heette en de ouders vonden het misschien bijzonder om de doop door hem te laten doen. Ik vond echter een andere reden. In Den Helder en Huisduinen wer den in het jaar 1711 de R.K. pas toors Jansenistisch ofwel Oud- Katholiek. Dit was ook het geval in Egmond a/Zee, waar ik de familie Kok nazocht. De meeste dorpelin gen waren daar Rooms-Katholiek, later werd daar Oud-Katholiek gedoopt in de vroegere R.K. kerk aan de Voorstraat. Pastoor Moole- man was daar ook het Jansenisme toegedaan. In Den Helder en Huis duinen duurde het nog tot 1785 toen daar weer een nieuwe statie van de Rooms-Katholieke kerk gevestigd werd. Wijlen M.M.J. Hoogenbosch heeft daar in zijn in 1966 ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de parochiekerk 'Petrus en Paulus' geschreven boek: 12 Eeuwen Katholicisme aan het Marsdiep, uitvoerig over verteld. Het Jansenisme is een beweging leer in de R.K. kerk, die haar naam ontleent aan Cornelis Jansenius (Jansen). Deze beweging ontstond in de 17e eeuw in Frankrijk en de Zuidelijk Nederlanden in navol ging van Bisschop Cornelius Janse nius (1585 - 1638), R.K. theoloog, hoogleraar te Leuven, Bisschop van leper en schrijver, die de R.K. kerk wilde hervormen door terugkeer naar de leer van de kerkvader Augustinus. In het kort komt het er op neer dat de Jansenistische richting bijna calvinistisch 'streng in de leer' was - men sprak van rigoristen! - en de andere, meer op Rome georiënteerde waren zoge naamde 'laxisten' (laxus wijd, ruim). Het zat de Jansenisten bovendien erg dwars dat de paus de 'baas' zou zijn, zij voelden meer voor een minder Roomse meer nationale kerk. De gegevens betreffende de Oud Katholieke kerk in Huisduinen Den Helder is af te lezen uit de doopboeken. Zij beginnen in het jaar 1684 onder pastoor Elias Sweers (1684 - 1691). Pas onder pastoor Joannes Heijcamp (1691 -1717) een ijverig priester en overtuigd Jansenist, was er in feite spraken van een breuk. De meeste waren hun pastoor trouw, de overige ontvingen de sacramenten elders (in noord Zijpe) er werden dien te gevolge spottend 'Zijplopers' genoemd. Het kwam er dus op neer dat de Rooms Katholieken sedert ca. 1715 tot 1785 geen officiële kerk in Den Helder Huisduinen bezaten. Echte Rooms Katholieke familiena men uit Huisduinen Den Helder in de Zijper doopboeken zijn: Akkerman, Blankendaal, Goeman, Grooff, Van Hanxleden, Kneppel, Koppe, Krul, Mandemaker, Mol, Pal, Pauw, Pelser, Pronk, Rijkers, Schol, Sonneveld, Spigt, Strop en Veter. Oud-Katholiek waren de families Bakker, Biersteker, Boeij Boots, Borneman, Brand, Buisman, Bijl, Dam, Darscher, David, Deelder, Dek, Dik, Foppens, Gielis, Gorter, Graat, Greve, Groot, Gulik, Hark- es, Hulsker, Kasterkom, Komen, Kool, Krul, Kuijl, Kwant, Kwast, Lijndraaijer, Mandemaker, Meeuw,

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 19