In kaart gebracht Landmeters in het veld. Als Noord-Hollandse landmeters en cartografen als Louris Pietersz, Langedijck, Metius, Abbestee, Zout man, Muller, Wentel, Wonder Muller, en Den Berger in het noordelijkste deel van onze provincie hun werkzaamheden verrichten en de gegevens op per kament vastleggen doen zij dat als ware kunste naars. Zij tekenen met uiterste precisie de kustlijn, de duinen, de dijken en de dorpen met hun gron den. Hun meetgereedschap is voor onze begrippen zéér eenvoudig en wordt aangeduid met namen als 'de koperen meetketting, proportieliniaal, winkel- kruis en de halve cirkel'. In het veld werken zij niet alleen. Zo'n twee a drie man lopen met de instru menten terwijl de landmeter notities maakt en ze ter plaatse in de beschutting van een tent uitwerkt. Edam en Alkmaar zijn de oudste centra van land meetkundige activiteiten in het Noorderkwartier. In de vroege zeventiende eeuw is onze provincie zelfs één van de best in kaart gebrachte stukken land ter wereld. Niets ontsnapt de landmeters. In opdracht van waterschappen en landeigenaren brengen zij de hele streek haarfijn in kaart, want een goede water huishouding en het inpolderen van meren (droogma kerijen) vereist nauwkeurige kennis van land- en wateroppervlakten. Zo'n kaart maakt immers duide lijk waar het best de uitwatering kan worden aange legd, waar het best de molens geplaatst kunnen wor den om water af te voeren én waar de verkavelingen plaats moeten vinden Landmeeting toond hoe verr' het eigen, In bouw of plyt, na 't aards verkreigen, In hebben en in houden, rekt, Zo komt het richtsnoer, van gods wetten, 't Begeerlyk herte paal te zetten en wysd hoe verr' het eigen strekt. 16

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 16