cke aan oals op orige was afsla- in Het an, inklij- stel- soneel, int, ter de sche- al, als- matie- egin- rine- winc- volzin- aarine- e dik- ekkin- ninde- fd kan de vaar- d of n wor maal epe- p aan en, mis- ens me- loep ider :ich zal Vissers op weg naar het Marsdiep. Op de voorgrond het Peperhuisje. Oplossing En Romswinckel weet ook de oplossing: het Peperhuisje moet een 'bestelhuis'voor de Koninklijke Marine worden. Het gebouwtje komt vrij en volgens de pleitbezor ger 'zoude het ministerie van financiën zich gaarne daarvan ont last zien.' En: „Wat zou het niet voor het marinepersoneel eene groote verbetering zijn, wanneer in dat Peperhuisje onder het beheer van een gepensionneerd onderoffi cier een bestelhuis werd geves tigd." Een bestelhuis waar pakjes en boodschappen voor de schepen op de rede kunnen worden afgegeven, waar de tijden van afvarende sloe pen staan aangegeven en waar bekendmakingen over de vermoe delijke terugkomst van oorlogsbo dems of telegrammen kunnen wor den opgehangen. En '...waar vooral ten dienste van het mindere perso neel informatiën zouden kunnen worden ingewonnen betreffende postverzendingen naar afwezige schepen.' Romswinckel trekt alles uit de kast in zijn zoektocht naar hergebruik van het Peperhuisje. Zo kan het gebouwtje bij regen ook als wacht lokaal dienst doen voor de man schappen 'om het bezoeken der nabij gelegen herbergen te doen verminderen.' Wachtschip Om critici alvast de wind uit de zei len te nemen, gaat hij ook in op het alternatief voor het Peperhuis je: het wachtschip. „Tegen boven gemeld betoog moge door iemand, die onvoldoende met de plaatselij ke toestanden bekend is, worden aangevoerd, dat het wachtschip voor bedoelde diensten de aange wezen plaats is, doch Nieuwedie- pers weten, dat zulks door allerlei omstandigheden onmogelijk is, en dat als resultaat de bestaande toe stand uiterst gebrekkig aan eene algemeene gevoelde behoefte vol doet." Bovendien blijkt het wachtschip geen geschikte plek te zijn voor de pakjesdienst, want het leidt tot 'noodeloos op- en neersjouwen van goederen langs de hooge valreep- trap.' Inderdaad is het gebouwtje in de vorige eeuw door de marine over genomen, om vervolgens in de jaren 30 te worden gesloopt. Daar voor in de plaats kwam het huidige Peperhuisje. Dat overleefde de oor log. Over de bestemming in die tijd is bij de marine niet zo heel veel bekend, wel dat het kort na de oorlog in gebruik is geweest door vliegers van de Royal Air Force en weer later door mariniers en mili taire politie. Begin jaren 60 deed het dienst als marinemuseum. De collectie werd her en der in de diverse kamers en op zolder gestald, inclusief een meterslang model van een driem aster. Er kwam zelfs een periscoop door het dak. In de jaren 70, nadat 't Torentje aan de Hoofdgracht in gebruik was genomen als marine museum, werd het Peperhuisje een kantoor. De marinerecherche kreeg de achterste kamer, het voor ste deel was voor de marinevoor lichtingsdienst. Veel veranderde er in de loop der tijd niet aan het gebouwtje, zeker uiterlijk niet. Het interieur onderging enkele jaren geleden wel een opknapbeurt. Zo is de zolder met de periscoop van weleer nu ontvangst- en vergader ruimte, waar onder meer ten tijde van de Dakotaramp door minister Borst van Volksgezondheid pers conferenties werden gegeven.. RONALD DEN BOER 15

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 15