Tuindorpers bestellen turf... Maar de penningmeester ging er met de kas vandoor De recherche heeft gistermorgen om vijf uur in de sportlaan de 58 jarige grondwerker Gerardus M. uit Tuindorp aangehouden. M. werd er van verdacht, enkele dui zenden guldens, die toebehoorden aan verschillende bewoners van Tuindorp, te hebben verduisterd. Verdachte heeft het hem ten laste gelegde bekend, en hij zal naar het Huis van Bewaring te Alkmaar worden overgebracht. werd daarom een regeling getrof fen, waarbij drie buurtgenoten wekelijks 'n gedeelte zouden incas seren. Het geld zou worden beheerd door M. die het ook tel kens onder afgifte van een kwitan tie in ontvangst nam. De laatste weken liet M. zich evenwel niet zien, en daar hij inmiddels reeds ongeveer vierduizend gulden onder rechtmatige eigenaars het geld met moeite opzij hadden kunnen leg gen, in de hoop er van de winter tenminste wat brandstof voor te hebben. Deze hoop zal niet in vervulling gaan. De 170 Tuindorpers hebben hun vertrouwen gesteld in een man, die dat vertrouwen niet Toen de strenge winter i946-'47 ten einde was, en de kachels voor enkele maanden op non-actief kon den worden gesteld, heeft menig een bij zichzelf gedacht: Ziezo, deze winter zit er op, 't zal mij benieuwen, hoe het 't volgend jaar gaat!' Niet te verwonderen, dat er velen waren die reeds gedurende de zomer getracht hebben bonvrije brandstof te bemachtigen, die een welkome aanvulling zouden vor men van het nog steeds karige kolenrantsoen. De een liet door zijn brandstofhandelaar een partij tje bruinkolen in zijn kolenhok storten, de ander trachtte hout of turf op de kop te tikken In Tuin dorp kwam men op de gedachte, voor gezamenlijke rekening een flinke partij turf in het oosten des land te kopen. Het viel wel niet mee, deze te krijgen, maar het was toch al een stap in de goede rich ting waneer het geld voor de aan koop bij elkaar was. Honderd en zeventig gezinnen wilden graag in aanmerking komen voor een groter of kleiner kwantum turf. Niet ieder was echter in staat om het benodig de bedrag ineens te betalen. Er zijn berusting had, vonden zijn medeincasseerders het raadzaam de politie te waarschuwen. De recherche smaakte het genoegen reeds binnen twee dagen de ver dachte in de kraag te grijpen. Toen hij op het hoofdbureau werd ver hoord, probeerde hij eerst nog uit de penibele situatie te komen door te verklaren, dat het geld hem onts tolen was, mar al gauw kwam de aap uit de mouw. H. had het hem toevertrouwde geld opgemaakt in café's in Amsterdam, Den Haag Zwolle en verschillende plaatsen in Drenthe. En hij had er niet bij gedacht, dat verscheidene van de waard was. Blijkbaar dacht men, dat 't penningmeesterschap bij M. in zo goede handen was, dat het niet naar de spaarbank gebracht behoefde te worden. Het geld leverde dus geen rente op, integen deel. Het is geheel opgesoupeerd en de Tuindorpers, die zo graag wat turf in huis hadden gehad, zijn lelijk op de koffie gekomen. Uit de Helderse Courant van 1947 Samengesteld door Geert Hakkenes r3

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 13