had niets gehoord. Ook Dirk Bra ven, die aan de zuidkant van de Tweewegen in gezelschap van Dirk Bakker en Maarten Vethman en diens vrouw had staan praten, wist van niets. 'Vivat Oranje?' Nee, niet gehoord. Of zij niet waren begroet zakken en haverdoppen, dekens en ook ketels en pannen enz. geheel in overeenstemming als bij de wette lijke voorschriften was bepaald, om zodoende de burgers voor inkwar tiering te kunnen vrijwaren'. De soldaten werden echter veel liever wil'.De luitenant verklaarde hierop onmiddellijk naar de kolonel te Barsingerhorn te zullen gaan om instructies te vragen, terwijl van ons bestuur twee leden, A. Kaan en Willem Quak onmiddellijk op reis gingen naar Bergen, waar de bevel- De landing der Engelsen bij Crote Keeten op 27 augustus 1799. met 'Dag Keezen!' (Keezen was een scheldwoord voor Patriotten). Best mogelijk, maar Dirk Braven had het niet goed gehoord en wist ook niet goed wie wat gezegd had. Een stel (brood)dronken jongelui die uit baldadigheid wat roepen, dat is toch geen zaak om herrie over te ma ken? Een kazerne aan de Nieuwesluis De telkens terugkomende inkwar tiering van militairen gaf veel last en ongerief aan de burgers, zodat schout en schepenen besloten een kazerne in te richten aan de Nieu wesluis. Van de polder werd een huis gehuurd 'voorzien van stro bij de burgers dan in de kazerne ondergebracht, zodat er nogal eens moeilijkheden ontstonden: 'Den 16 Juni 1798 's morgens half zeven vergaderd zijnde, deelt de voorzitter mede, dat om 10 ure de 5e en 7e compagnie Bataafsche troepen onderdak moet worden ver leend, tezamen 105 personen, die om 10 uur de Polder binnen mar cheerden. De commandant ver klaarde geen genoegen te nemen met de kazerne en eischte op hoogen toon billetten voor inkwar tiering, wat door ons bestuur vier kant werd geweigerd, zeggende: 'Wij doen het niet, het koste wat het voerende generaal Zuylen van Nie- veld gecantonneerd was. Des nachts terugkeerend werd onmid dellijk vergaderd en besloten stand vastig de inkwartiering te weigeren, wat dan ook blijkt uit de vergade ring op den volgenden morgen ge houden met den Kolonel Herbig, die wel waard is hier woordelijk weer te geven: 'De 17 juni dan voltallig bijeen zijn de verschijnt ter vergadering Luite nant-Kolonel van Herbich, verge zeld door de Opperofficieren der beiden Compagnieën, welke na al vorens een diepe buiging te hebben gedaan, te kennen gaf leed te zijn 93

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 5