konden worden. Het Departemen taal Bestuur gelastte alle kerkge nootschappen om de noodleidende leden te onderhouden, het alge meen armbestuur moest met hun verkregen giften, inzamelingen en erfenissen de armen en kinderen van de staat (weeshuis) onderhou den 78. Toen er dan eindelijk een voorschot van 20, 000, - kwam was het nog ten behoeve van een bataljon van duizend man waarvoor alles nog moest worden aangeschaft én om de kazernes op te knappen, want dat de militairen niet meer bij de burgers konden verblijven was nu wel duidelijk 79. Toch bleef de com mandant van de infanterie en artil lerie met zeer grote regelmaat zijn beklag doen. Ten einde raad gingen er bij het dorpsbestuur zelfs al stemmen op om de school tot hos pitaal of barak aan te wijzen 8o. Maar zo ver kwam het niet. Wat wel doorging was dat 'de kerk van Huijsduijnen voor een gedeelte van de hier 's lands in bezetting liggen de krijgslieden' tot een verblijf plaats ingeruimd zou worden. Deze beslissing betekende een enorme inbreuk op het leven van de dorpe lingen, want het gevolg was dat, in het jaar 1803, het onmogelijk werd kerkdiensten te houden. Een bijko mend probleem was dat er niet meer gecollecteerd kon worden 'en liefdegaven worden ingezameld' voor de armen 81De kerkenraad schreef dan ook aan het dorpsbe stuur 'dat door het intrekken en het verblijf der troepen in de kerk alle Godsdienstige gezindheden, het Joodsch Kerkgenootschap zelfs niet uitgezonderd, daardoor ontheven zijn geworden' 82. En wie kon toen vermoeden dat in de periode van 1811 tot 1814 de kerk op Huisdui nen én de kerk van Den Helder zelfs door Spaanse krijgsgevange nen zou worden bewoond, die door de Fransen te werk waren gesteld bij de bouw van Fort Kijkduin 83. De veranderingen Ondanks dat de dorpschulden aan verpondingen (belasting) van 1798 tot 1805 opliepen tot een bedrag van 17.571:10:15 en het jaar daar op al tot 20.271:10.15 84 was zo wel hier als elders in het land de meerderheid van de bevolking nog voorstander van de omwenteling van 1795. Er was een Frans bewind en protectoraat van 15 jaren nodig om het verlangen van het volk naar Oranje te doen herleven, zij het zonder de oude stedelijke regerin gen en met een constitutie en een totaal gewijzigde administratie. De periode na de invasie kenmerkte zich al door een geleidelijke over- Huisduinen in 7791. 129

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 41