de Convexe Kustboog De Convexe Kustboog door Henk Schoorl Dr. Henk Schoorl, in 1997 overle den, was jarenlang gefascineerd door de kustvormen van noorde lijk Nederland. Dit bleek al in zijn in 1973 verschenen "Zeshonderd jaar Water en Land". Zijn inzichten maakte hij al in 1978 wereldkundig tijdens een groot Gents symposium over 'Transgres sies en Occupatiegeschiedenis in de kustgebieden van Nederland en Belgie'. Voor hem was de convexe kustboog het 'ophangpunt' van de holle, concave, lcustbogen bezuiden Den Helder en oostelijk van Ame land. Hij schetst de betekenis van de gronden van Texel en Vlieland, niet alleen hoe die weerstand ble ven bieden aan de zeestromingen, maar ook hoe door de werking van Noordzee, Marsdiep en Vlie belang rijke delen van de kust verdwenen, hoe het zandtransport vanuit Vlie land het eiland Terschelling op bouwde en hoe uiteindelijk de con vexe kustboog werd afgevlakt. Door hem gereconstrueerde kaarten - vanaf de Romeinse tijd tot heden - spelen een belangrijke rol in zijn betoog. Daarnaast is een grote plaats inge ruimd voor de geschiedenis van le ven en werken op de drie genoem de waddeneilanden. Het initiatief tot het verschijnen van "De Convexe Kustboog" is ge nomen door de Kring van Vrienden van de Hondsbossche De taak om de aanwezige kopij te ordenen en alle andere voorkomende werk zaamheden te verrichten werd in handen gegeven van drs. J. T. Bre- mer en drs. H. Th. M. Lambooij, die zich daarvan op voorbeeldige wijze hebben gekweten. Dit eerste deel behandelt de periode tot ca. 1550 en geeft een uitstekend beeld van de ontwikkeling van het westelijke Waddengebied en Texel. In het tijdsbestek tot eind 2000 zullen de volgende drie delen ver schijnen die de eerder genoemde drie waddeneilanden behandelen. Het zou ons niet verbazen als de oplage zeer binnenkort uitverkocht zal zijn en raden u derhalve aan er snel bij te zijn, Het boek kost f. 39,50 en is ver krijgbaar bij de uitgever, Pirola te Schoorl, en is uiteraard ook lever baar via de boekhandel. A. Boon. Henk Schoorl

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 3