Zuiveringen door het nieuw bestuur Na het vertrek van de invasielegers werd in Den Helder op 9 december 1799 het bestuur 'waar uijt wij op last van Den Prins van Oranje wa ren geset' hersteld 45. De vergadering werd voorgezeten door de Commissaris van het Uit voerend Bewind Salomon Bos, de vorige regering was toen al door Bos uit zijn onwettige post gezet en nu had hij dus plechtig de wettig aangestelde municipaliteit in ere op hun oude posten aangesteld, 'met schout civiel Cornelis van Herwer den aan het hoofd en het bestuur voor hun kwaliteiten te erkennen en respecteren' 4 6 het was dus ken nelijk geen probleem dat de Erf prins bij Van Herwerden gelogeerd had. De eerste order van Bos luid de: de dode paarden opruimen en de wegen in orde maken. Verder gelastte hij het registreren van de dorps- en landsgelden én een on derzoek naar de gedragingen en de werkzaamheden van de magistraat en andere verdachte personen tij dens het verblijf van de Engelsen47. Als eerste werd Maria Hoogland beschuldigd, een onderzoek gaf echter aan 'dat aan het bewind geen daden van Maria Hoogland waren voorgekomen' zij mocht haar ambt als postmeesteres blijven vervul len^. De Oranje gezinde Hendrik van Straalen (oud secretaris van de Gecommitteerde Raden in Hoorn) was voor de Bataafse bestuurders wél een omstreden man waar, na het vertrek van de Engelsen, de mu nicipaliteit van Den Helder en het bestuur in Alkmaar veel over corre spondeerden. De beschuldiging luidde dat hij zich tijdens zijn ver blijf in Den Helder een vurig be wonderaar van de Erfprins had ge toond. En dat terwijl van Straalen hulp had gegeven aan de bewoners van de dorpen, want hij liet onder andere de molenaar op Huisduinen rogge malen die ten goede kwam aan de armen onder de dorpelin gen. Hij betaalde de arbeiders en vrachtrijders van de werken aan de Helderse zeewering uit, Van Straal en regelde turf en kaarsen voor de wacht en de kazernes van de Ba taafse troepen, én de Oranje logeer partijen met een bedrag van 1872:19:28 betaalde hij ook. Ver der heeft hij enige reizen gemaakt naar de Zijpe en Alkmaar. Op Texel verbleef hij graag 'ten huijse van eene L. den Berger op den buiten plaats Brakensteijn waar omtrent de municipaliteit van Texel nader van zoude kunnen berigten' 49. Al dus de Helderse gemeente bestuur der Jacob Bakker die op verzoek van Salomon Bos voor het Departe mentaal Bestuur in Alkmaar rap porten maakte over het gedrag van de Oranje-gezinden tijdens de En gelse periode. Voor Bakker was dit een moeilijke taak, want de bevol king van Den Helder en Huisdui nen was door de invloeden van de scheepvaart, de haven en het garni zoen wel wat gewend. Natuurlijk was er veel onrecht geweest maar de Oranje-gezinden en Bataven leefden al gauw weer naast elkaar. 125

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 37