zelfde personen die daarvoor als schepenen in het bestuur zaten want verdorven en corrupt waren zij zeker niet geweest. Zij legden de eed af'Ik verklaar eenen onveran- derlijken afkeer te hebben van het Stadhouderschap, Feodalisme, de Aristocratie, en regeeringloosheid' 7. Een aantal diaconien en kerk meesters van de gereformeerde ge meenten en Cornelis Dekker van had gevormd. Ook op Huisduinen en Den Helder was de overheid niet geheel van familie-regering vrij te pleiten maar de gegoeden waren eenvoudig van levenshouding waar door de standsverschillen zeker niet zo groot waren als elders. Toch stelde de municipaliteit (gemeente bestuur) op 14 augustus 1795 vast dat er klachten waren van de Fran se generaal Rohan, 'dat veel kwalijk hunne besitting'. Voor de Oranje- gezinden in de dorpen was het was dus beter tijdens het sein van een vijandelijk schip niet naar Kijkduin of de zeekant te gaan. Zij werden zelfs met de dood bedreigd voor het verspreiden van valse geruchten of het uiten van vreugde bij het nade ren van de schepen voor de kust 9. Den Helder werd een 'Frans dorp' als alle andere, met de vrijheids- Inname Bataafse vloot door de Franse troepen 1795. de mennogezinden weigerden deze eed op de constitutie, zij werden op het raadhuis in Huisduinen uit hun ambt gezet als zijnde 'het ver trouwen van het Volk van Holland onwaardig' 8. Overigens was het met de verhoudingen niet zo slecht gesteld als in de steden die stads rechten bezaten, waar een almach tige vroedschap een familie-rege ring met belangenverstrengeling gezinde burgers deeser plaatsen zich hebben verstout wanneer zich vijandelijke (Engelse) schepen voor de kust vertonen en daar op direct de huijsen uijt te vliegen en hun vreugde tonen dat zij hun hier als verlossers ontvangen'. Natuurlijk was dit voor de Fransen provoce rend die dan ook bij herhaling dreigden met 'de allerijzelijkste ge volgen voor de gansche burgerij en boom op een plein, beter gezegd op de oude Vismarkt, het pleintje ach ter de zeedijk in het oude dorp. De boom was, zoals gebruikelijk, ge plaatst door de municipaliteit die iedereen daarbij uitnodigde 'omme gezamentlijk deese dag de vereijste luijster bij te zetten'IO, De straatjes in het vissersdorp kregen namen als: rue Napoleon, rue de 1' Impéra- trice, rue du roi de Rome, rue dé ri7

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 29