Inmiddels vonden in beide Mars diepdorpen met in totaal bijna 3.000 inwoners de eerste grote mi litaire inkwartieringen plaats. Er werden huizen, schuren en pak huizen gehuurd, matrassen en de kens gekocht, tafels en banken ge maakt. Er kwamen extra kerkdien sten toen in februari 1793, de maand van de Franse oorlogsver klaring, de schout en schepenen een missive van de Heeren Staten van Holland en West Friesland ontvingen waarin de noodzakelijk heid stond beschreven tot het hou den van veertiendaagse bedeston den 'om den Goddelijken Zegen en bijstand over de regtvaardige wapenen van den Staat tegen den vijand af te smeken' 3. In dat jaar bestaat de kustverdediging van de dorpen inmiddels al wel uit verbe terde en versterkte batterijen, op Kaaphoofd lag 'de groote Battereye de Princes van Oranje", oostelijker lag "de Erf-Princes geleegen aan het Nieuwediep by de Helder' 4. Iedereen rekende erop dat de vij and vanuit zee zou komen, wat echter een misrekening zou blij ken. Maar zo was het voorheen wel altijd gegaan, de Watergeuzen, de kaperschepen en de vijandige En gelse schepen, zij kwamen van zee en voeren dan triomfantelijk het Marsdiep op. Ondanks de bede stonden met de predikanten Hanau en Bartelings in de kerken aan het Marsdiep kwam er tenslotte een in val, maar over land. Want in de koude wintermaand van januari 1795 bereikten de Franse troepen na Alkmaar ook Den Helder en gaf de vloot zich zonder gevecht over. Baljuw Cornelis van Herwerden had toen de overgave al geschreven 'omme in navolging van de over wonnen plaatsen door de Fransche Armé geresolveerd de navolgende Capitulatie voor de dorpen en in- geseetenen te beveelen' 5. De Fransen kwamen Nederland "bevrijden" van het machtsmis bruik van de regenten en hun fami lie, van het verdorven regeringsstel sel en de gegroeide tegenstellingen tussen arm en rijk, van de corruptie en het verval. Het Oranje Huis was inmiddels op zondag 18 januari T795 gevlucht en bevond zich in Engeland. Niet veel later was ons land voor een jarenlange periode bezet en kreeg het een nieuwe naam: de Bataafse Republiek. Toen het Verdrag van Den Haag werd ge tekend sloot de Bataafse Republiek met de Franse Republiek een ver bond, zij deden daarbij de belofte geen afzonderlijke vrede met Enge land te sluiten. Engeland werd nu dé vijand en langs de kust werd de verdediging versterkt. Ook kleine dorpen als Schoorl en Camp (Cam perduin), Petten én Callantsoog kregen 'een wagthuijs en een seijnpost', zelfs inkwartie ringen en geschut. Vrijheidsboom In de gereformeerde kerk van Den Helder werd op 10 februari 1795 ge stemd door de burgers van Den Helder en Huisduinen voor een nieuw bestuur onder Frans bewind 'tot de benoeming van deskundige persoonen tot het veranderen eener regering' 6. Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap daar ging het om en voor de tijd van twee maanden werd een 'nieuw bestuur' gekozen, niet helemaal toevallig waren dat de Prospect van de Helder 't Nieuwediep en rede van Texel. wnwrirtrtrtrir n6

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 28