Den Helder en Huisduinen tijdens de Franse tijd en de Engelse invasie n5 Met het uitbreken van de 4e Engelse Oorlog (1780-1784) kon niemand in Den Helderen Huis duinen vermoeden dat er een lange periode aanbrak van onrust en oorlogsdreiging, met uiteinde lijk een bezetting én een invasie die alles met elkaar tot 1814 zou duren. Maakte in 1784 de Vrede van Parijs nog een einde aan de oorlog met de Engelsen, de Fran sen streefden nog steeds naar hegemonie in Europa. Met als gevolg dat Frankrijk op 1 februari 1793 de oorlog verklaarde aan de koning van Engeland én aan de stadhouder van de Nederlanden. Een Frans leger onder Dumouriez, waarbij zich ook een door de Nederlandse patriot Daendels gevormd Bataafs legioen bevond, viel zelfs ons land in het zuiden binnen, maar zonder veel succes. Pas ander halfjaar later, onder generaal Pichegru zouden de Fran sen meer succes hebben. Om dreigingen in het noorden af te weren bestond de kustbewaking langs het Marsdiep en het Schul- pengat uit eenheden van het Staatse leger, uit regimenten met namen als Oranje Gelderland, de Schepper, en het regiment van Prins George Frederick van Oran- ge Nassau. Zij liepen hun wacht rondes op de dijk, de duinen en op de stranden vanuit de provi sorische schansen, kleine verdedi gingsforten die gebouwd waren tussen de Kleine Keeten en het Nieuwediep met een bewapening van veelal oud scheepsgeschut. Bij dreiging stonden de militairen mét een plaatselijke zeeman op wacht 'opdat er niet mis gesien worde, opdat de commandant van die post geen abuizen begaat' 1. Boven op het Kijkduin waakte de seinwachter met een uitzicht tot ver achter de Haaksgronden en bij onraad seinde hij 'aan het op de Rheede van Texel ten anker leg gende schip van oorlog'. Dan volgde een driftig seinen met gekleurde vlaggen, bij nachtelijke dreiging ging in de vlaggensteng een vuur omhoog en schoot men met het kanon 2. Natuurlijk deed dit de rust geen goed en heerste er angst onder de bevolking in de dorpen.

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 27