«3 AFBEELDING 12 ctj een gewichtje van 50 gram, een herdenkingspenning van de ge boorte van prinses Juliana, een her denkingspenning van 40 jaar rege ren van koningin Wilhelmina. Er zijn niet alleen vondsten gedaan in dit stuk duin, maar ook in het omliggende gebied. Waaronder een kleine kanonskogel van ongeveer 450 gram. Tijdens het graven kwam je ook andere niet-metalen voorwerpen tegen, zoals pijpenkop pen. Ik vond zelfs op ongeveer twintig cm diepte resten van houts kool, terwijl de laag daarboven vrij was van houtskool. Mogelijk betrof het ondergestoven resten van een kampvuur. De volgende vragen hebben mij be zig gehouden: Welke militairen hebben hun kampement gehad? Wanneer waren ze daar gelegerd? En hoelang? Ik kan proberen hierop een ant woord te geven. De vondsten bie den enigszins een houvast. De En gelsen en Russen zullen hier hun kampement niet hebben gehad. Daarvoor waren ze te kort in Den Helder en hadden ze geen duiten als muntgeld. Van de totaal zo'n tachtig gevonden duiten tussen 1754 en 1794 zijn de jaren 60 en 80 het meest vertegenwoordigd, terwijl er drie stuks van 1791, twee van 1793 en eentje van 1794 gevonden is. Verder is een muntje gevonden uit 1804 en een sluitgewicht uit 1804 dat voor laatst in dat jaar is ge bruikt. Latere vondsten zijn door mij niet als zodanig te herkennen. Als je ziet dat er ook verschillende buiten landse munten op dit stuk land zijn gevonden en in de wetenschap dat het Bataafse leger voor 60% uit Belgen en Duitsers bestond, de rest uit manschappen van het voormali ge Staatse leger, dan wijst alles erop dat het een kampement van Bataaf se troepen is geweest. Het is best mogelijk dat voor de Bataafse Repu bliek (1795-1806) alleen troepen van het Staatse leger hier hebben gebivakkeerd en dat het kampe ment bestaan heeft tot in de Bataaf se Republiek. Gezien de op pervlakte (6 ha) en daar de mees te vondsten zijn gedaan in een straal van vijftig meter, denk ik dat er geen hon derden militai ren daar gele gerd zijn geweest. Eerder denk ik aan enkele tientallen. Een andere vraag die in mij op kwam was: waarom hebben de troe pen destijds deze plek uitgekozen om een kampement op te slaan? Ik denk vanwege het feit dat de plek redelijk tot goed vlak was, met daar achter hoge duinen voor uitkijkpos ten. Je kunt, denk ik, spreken van een strategische plek. Buiten de vondsten die ik vermeld heb, zijn er ook nog militaire vond sten gedaan, waarvan mij niet be kend is wat voor functie ze hebben gehad. Deze zijn niet in dit artikel genoemd. Ik hoop met dit artikel een klein stukje historie te hebben vastgelegd Ik wil Bert de Vries van het museum Huis van de Aarde hartelijk bedanken voor het maken van de foto's. LUCIEN OKEL

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 25