ter. Afb. ia toont een van deze twee kanonkogels. Het Engelse bombardement dat toen plaatsvond, moet wel hebben bestaan uit deze kanonskogels. Een andere zoeker vond op dezelfde plaats een aantal ervan. Al deze kanonskogels zijn gevonden in westelijke duinflanken, wat erop AFBEELDING 2 duidt dat de kanonkogels vanaf zee zijn afgevuurd. Verder viel op dat ze op soms een meter diepte in het zand zaten. Er zal ongetwijfeld veel meer verloren zijn gegaan in het duinzand. In die tijd verstoven de duinen veel meer dan nu, wat bete kent dat veel voorwerpen onder misschien wel een aantal meters zand ligt. Tweehonderd jaar geleden waren de duinen veel breder dan nu. Door duinafslag zullen zeker voorwerpen door de zee zijn meegenomen. Lan derijen die achter de duinenrij lig gen, worden nu voor de bollenteelt gebruikt. Veel van dit land is omge ploegd, waardoor de kans op vond sten uit die tijd klein geworden is. In Huisduinen heb ik een knoop (afb.2) gevonden die de Franse vrij- heidshoed toont, het symbool van de Franse revolutie. Andere gevon den knopen tonen alleen het Fran se regimentsnummer (afb. 2a t/m 2d). Misschien nog vermeldens waard is dat een collega-zoeker in de duinen bij Huisduinen een mas sieve koperen knoop ter grootte van een gulden vond, waarop een hoed, hoofd en borst staan afgebeeld van een militair die eruit ziet als Napo leon zelf. AFBEELDING 2 ëd Door mij is niets meer uit 1799 in de Huisduiner polder gevonden. Een ander zoeker vond wel in deze polder, na het vlak maken van een stuk weiland, een Russische kope ren 5 kopeken muntstuk uit 1771 van Catherine II (afb. 3). Het is best mogelijk dat een Russische militair in 1799 dit muntstuk op dit wei land verloren heeft. Verder zijn op deze plek honderden koperen en tientallen zilveren muntstukken ge vonden, waaronder ook de nodige buitenlandse. Verder veel militaire gespen, gewichten, tientallen pij penkoppen - gevonden met het blo te oog. Ikzelf heb uit de Franse tijd kope ren bevestigingspen (afb. 4) gevon den, die werden gebruikt om de ba jonetschede in de bandeliers vast te zetten. De bajonetschede is een le deren houder waarin het bajonet mes bewaard kon worden. Veel mi litairen hadden twee lederen kruis banden (de bandeliers) kruiselings over hun lichaam lopen, waaraan de diverse zaken zoals patroontas, sabel en de genoemde bajonetsche de hingen. Door mijn lange zoekervaring heb ik vele vindplaatsen met elkaar kunnen vergelijken en ik denk, ge zien de vele vondsten op dit stuk weiland, dar daar lange tijd veel mi litairen gelegerd moeten zijn. Uit een krantenartikel d.d. 15-6-1991 uit het Noordhollands Dagblad wordt een stukje geschreven over de 'Helderse schout gedurende roe rige Franse tijd'. Daarin wordt mel ding gemaakt van kampementen op het land. Dit kwam omdat er in de reguliere onderkomens ruimte gebrek was voor Franse en Bataafse troepen. Het zou dus best mogelijk kunnen zijn dat enkele van deze kampementen op dit stuk land zijn geweest. Meervondsten uit 1799 AFBEELDING 4 IIO

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 22