Militaire metaalvondsten rond 1800 Begin december vorig jaar kwam het boek "De lange herfst van 1799" uit, over de Russisch-Engelse invasie in Noord-Holland. Het boek be schrijft de militaire gebeurtenissen van 1799, die bijdroegen tot een gro te wijziging van de politieke kaart in Europa. Gedurende drie maanden tijd voerden duizenden Russen, Engelsen, Fransen en militairen van het Bataafse leger slag met elkaar. Daarbij verloren zij een groot aantal me talen onderdelen van hun uniformen en wapenuitrusting. Daar hieraan in dit boek niet of nauwelijks aandacht is besteed, vroeg Rens Schende- laar mij of ik voor Levend Verleden de metaalvondsten wil beschrijven, die door mij zijn gevonden met de metaaldetector en dan vooral vond sten die te maken hebben met de Russisch-Engelse invasie. Verder zal ik iets schrijven over een stuk historie dat voor Den Helder en Huisdui nen zeker niet in de vergetelheid mag raken. Voor degenen die niet bekend zijn met het begrip metaaldetector: in het kort kun je zeggen dat het een elektronische apparaat is, bestaan de uit een kastje die via een steel verbonden is met een schijf. Deze schijf wordt door de detectorama teur in een zwaaiende beweging bo ven de grond bewogen. Wanneer deze schijf boven een metalen voor werp in de grond komt, geeft het kastje een geluidssignaal en kan er worden gegraven.. In 1982 kocht ik een metaaldetector en ben ik begonnen met het zoeken naar oude munten, gespen, kno pen, sieraden, gewichten, enzo voorts. In het begin wist ik niet waar ik moest zoeken en ging ik voornamelijk in de duinen rondkij ken. Ik vond er hoofdzakelijk hul zen, die tussen eind vorige eeuw en ver in de twintigste eeuw tijdens militaire oefeningen in de grond belandden. Verder zocht ik vaak na een storm op het strand. Hier kwam vaak na duinafslag provinci aal en zogeheten Wilhelminageld vrij. Later ben ik me met behulp van oude kaarten meer gaan concentre ren op terpen in Friesland, wat leu ke vondsten heeft opgeleverd. Het allermooiste was voor mij toen ik getuige was van de ontdekking van de Vikingschat op Wieringen. Mijn ervaring en die van collega zoekers is, dat er in de duinen en de Huisduiner polder weinig me taalvondsten uit de tijd rond 1799 zijn gedaan. Naar aanleiding van een krantenartikel uit het Noord hollands Dagblad, in 1986, kwam ik voor het eerst in aanraking met de 'Engelsen en Russen'. Er werd geschreven over een 'zeldzame vondst: knoop van artillerist uit 1799'. Deze bleek ontdekt bij 't Zwanewater. Volgens het Konink lijk Nederlands Leger- en wapen museum 'Generaal Hoefer' heeft deze tinnen knoop toebehoord aan een lid van de Royal Artillery, date rend uit de periode 1790 tot 1805. Een bewijs dat de Engelsen ook in Den Helder zijn geweest, biedt de vondst van een identieke knoop in de Huisduiner polder. Deze is niet van tin gemaakt, maar van koper. Omdat ik 'm niet zelf heb gevon den, kan ik dit exemplaar niet to nen. Wel kan ik één exemplaar van twee identieke knopen tonen (afb. 1). Deze zijn gevonden naast de West-Friese zeedijk, op een perceel waar volgens een oude kaart omst reeks 1750 een boerderij stond. Deze hoeve bevond zich als enige pal tegen de West-Friese zeedijk aan. Het is niet verwonderlijk, dat Engelse militairen, die langs de West-Friese zeedijk trokken, hier enige tijd hebben vertoefd. Andere vondsten die dit aannemelijk ma ken, zijn enige tientallen ontafge- AFBEELDINC 1 schoten musketkogels die ik daar heb gevonden op het land rondom de boerderij. De afbeelding toont drie kanonnen met even zovele bal len. Deze ballen duiden kanonsko gels aan, zoals die in die tijd zijn verschoten. Tussen het huidige Botgat bij Groote Keeten en de vuurtoren De Kaap zijn op 27 augustus 1799, na een bombardement, de eerste En gelse troepen aan land gezet. Met een speciale metaaldetector heb ik twee grote ijzeren kanonkogels ge vonden, die elk een gewicht hebben van ongeveer 15 kilo en een diame ter van ongeveer zestien centime- 109

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 21