redenen leek het gewenst geen aan val van Brune op de slecht verde digbare stellingen rond Alkmaar af te wachten, doch terug te gaan tot achter de sterke Zijpestelling. Maar op deze terugtocht moest onvermij delijk een totale evacuatie volgen. Want het zou onmogelijk zijn bin nen het beperkte gebied van de Kop van Noord-Holland het leger te voe den en onderdak te geven. Op 14 oktober begonnen dan ook te Alk maar de onderhandelingen over een capitulatie die op 18 oktober werden geparafeerd en op de ne gentiende bekrachtigd. Op die dag ging een wapenstilstand in. Den Helder werd onbeschadigd terugge geven. De Anglo-Russen kregen tot 30 november 1799 gelegenheid tot embarkeren. Achtduizend Franse en Bataafse krijgsgevangenen wer den uitgewisseld. Roofzucht Uit het dagboek van Kaan komt duidelijk naar voren dat de lan dingslegers snel demoraliseerden: Den 13e oktober wierd er veel koey en, schapen, vee uit de Zijpe naar het Buitenveld (Koegras) wegge voerd. Eene Jakop Kikkert welke zijn koeyen niet goedwillig welde overgeven wierd door de Engelse dieven doodgeschoten en die in zijn huis niet alles wilde overgeven wierd met zijn bajonet daartoe ge- drijgt (gedreigd) en genoodzaakt.' 'De vijanden wierden hoe langer hoe astrander', verzuchtte hij een dag later. Dat het om ordinaire roof van ongedisciplineerde troepen ging blijkt onder meer uit het vol gende: 'Den 15de 's morgens 9 uren kwamen 4 Engelschen met gelaaden geweren welke van Jan Veen 6 koeyen met 7 schapen, van Dirk Breed 39 schapen en van de weduwe Arjen Kooy 28 (schapen?) uit het land haalden, dog door mooi praten en het geven van eenig geld aan de voorens (aanvoerders) kreeg Jan Veen zijn 6 koeyen weder terug De schapen moesten mede naar hun kwartier, dat bij de Weduwe Cornelis Kooy aan de Slikkerdijk was. Namiddags wierd door een troep roofbende groot 22 man mijn schapen ook uit de wijde (weide) gehaald, dan alzoo deselve geen ge weren bij zig hadden, wierd door mij, Willem Quak, Thijs van Eeten, Jan Schaar en zijn knecht beslooten hun te attakeren (aanvallen), het welk hun ook geschieden, met dat succes dat wij hun de schapen ont weldigden en eenige hunner welke zig verdedigde braaf afklopten, la tende drie hunne hoeden na, welke als buit in onze handen vielen en gingen alle vloekende en schelden de lopen zo hard ze konden.' Vergraving van de Noorderdijk Behalve duidelijke ongeregeldhe den als roof en plundering, kreeg de schout óók nog te maken met door de militaire overheden gere geld optreden waarmee hij zich on mogelijk kon verenigen. Op 16 ok tober zag Kaan tot zijn schrik dat 'de Engelse 2 gaten dolven in onze Noorddijk, zijnde het een 28 voeten wijd en ter diepte van het dagelijks watergetij latende slegts een dam van 6 voet wijd en 8 voet hoog in het midden van het gat staan, om in geval van reteratie ons polder in een ooggenblik te kunnen inunde ren, zoodat we alhier alles tot vlug ten gereed moest houden 'Den 28ste ondernamen wij het om de dijk te herstellen, doch werden door de Engelse daarin verhindert.' Den 7 November ondernamen wij weder een poging om onze zeedijk te herstellen dan den 8sten wierd het werkvolk door een officier met eenige soldaten weggejaagd en wij moesten nog langer in deze gevaar volle omstandigheden verkeren. Gelukkig hadden wij daaggelijks Zuidelijke winden en dus laag wa ter. Want een kleine noorderstorm had voorzeker onze gehele polder doen overstromen. Den 9dito wierd door ons dijksbe- stuur een commissie na den Her tog van York gezonden, welke in de Zijpe zijn hoofdkwartier nog had, om was het mogelijk de herstelling van onze zeedijk te bekomen. Deze commissie slaagde gelukkig in hun onderneming en bekwamen con sent van de voorm. Hertog, waarna (wij) direkt zooveel volk aan het werk zetten als men maar zetten kon, zoo dat in zeer korten tijd de dijk hersteld wierd'. In het polderarchief bevindt zich een nota, gedateerd 16 januari, groot f 3484,2,- 'wegens geledene schade voorgevallen in de Wierin- gerwaard door het engelse leger we gens het afbreken van brugge(n) en het doorsteken van wege(n) en deyk en bo(e)semkade voorgevallen in de maanden september en october r799 een bedrag dat overigens ge ring is in vergelijking met de overi ge totale schade aan huisraad en vee f 27.986.7.-. Inkwartiering Aanvankelijk verbleven de bezet tingstroepen niet in de Wieringer- waard zelf. Kaan schrijft n.1. dat er dagelijks gestolen werd 'bij ieder waar zij iets konden bekomen, zo dat het begin van iedere dag kom mer en zorgen baarden en men naar den avond verlangde vermits de Engelse in de nacht alhier niet kwamen.' Op de 17e oktober echter kwamen '60 dragonders aan de Barsinger- weg welke hun intrek namen bij Dirk Braven, Jakop Volder, Corn. Stins en P. Geel en aldaar stalen zo veel zij konden Twee dagen la ter 'wierden in de huizen aan de Slikkerdijk Engelse ingequartiert. Jan Schorel kreeg een troep van de zelve aan zijn huis welke bijna alles roofde wat voorhande was. Bij Dirk Breed quam mede een roofbende, dog wier aldaar weggejaagd.'

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 13