Vrijheidsboom te Alkmaar. van de hertog van York een algeme ne aanval ondernomen. Kaan no teerde voor die dag: 's morgens hoorden wij een hevige cannonade zuidwest van ons, hetwellce tot 's avonds 6 uur voortduurde'. De aanval was geen succes doordat de Russen in Bergen werd teruggesla gen; hun commandant generaal Hermann, werd zelfs gevangen ge nomen. Op 2 oktober werd weer een aanval ondernomen, ditmaal met meer succes: de Frans-Bataafse troepen trokken zich terug naar het zuiden Beverwijk-Purmerend. Tenslotte kwam de beslissende slag, die van 6 oktober. Het was ene regiment Bataafse huzaren, dat toen bij Cas- tricum de Anglo-Russen naar het noorden deed vluchten. Kennelijk heeft Kaan op dat moment niet van deze, achteraf beslissende slag ge weten. Hij noteerde alleen: 'den 8e dito kwamen de Engelse en Russen troepen met geforceerde marsen van Alkmaar terug en betrokken hun vorige positie in Zijpe.' Twee dagen later was er hevig schieten in het zuidwesten:'s namiddags kre gen wij alhier tijding dat de fran- schen aan het Niedorp Verlaat ston den en dat aldaar door hun met de engelse gevogten wierd." Hij voeg de er nog aan toe: 'Van de Keins en de Zijpe kwamen alhier verscheide ne mensen vlugten, welke ons de ontstellende tijding, dat aldaar vee- Ie van hun vee en hun goederen be roofd wierden zonder eenigen be taling te geven.' De ne oktober 'marseerden van de Oude Sluis na de Pooldijk tot aan Colhorn een groot aantal Engelse dragonders en soldaten, welke op de Kreil, de Pooldijk en bij het hoekhuis batterijen opwierpen. Wij kregen deez dag tijding dat tot Win kel Bataafse troepen aangekomen waren en vermits wij konden zien dat aldaar de oranjevlag van de toorn was afgenomen, zoo wierd deze informatie alhier algemeen geloofd. De wapenstilstand van ig oktober De onderbevelhebbers van de her tog van York, met name de aarts zwartkijker Abercrombie, zagen het niet meer zitten. Voor hun pessi misme waren inderdaad enkele ge gronde redenen: de dagen werden korter, kouder en natter. De wegen waren onbegaanbaar en door de velden kon eerder gevaren dan ge lopen worden, schreef de Engelse ooggetuige E. Walsh. Bovendien zouden ze geen versterkingen meer krijgen, terwijl ze in de gevechten van de afgelopen weken negentien duizend man verloren hadden. Aan de andere kant kreeg Brune steeds meer troepen toegezonden. Om die ioo

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 12