99 Natuurlijk bleef het daar niet bij: 'Den 8e dito wierd door den engel se generaal bootjes vol hout gere- quireerd om tot een schipbrug te dienen bij het verlaatshuisje van deze polder 'Den 9e wierd er we der om twee bootjes gerequireerd alsmede weder vier wagens ieder met twee paarden bespannen'. dijk'. 'Wij zagen op deze dag op verscheidene plaatsen vuur als te Dirkshorn, alwaar vier huizen afge brand wierden, en in de Hargerpol- der een molen en een klamp hooi, alsmede te Sint Maarten de meel- molen en een huis 'Den ne hoor den wij voormiddags weeder kanonnen ook zagen wij zuid- Niedorp. De Engelsen hadden in middels versterking gekregen van de Russen. Op 12 september uit- scheepten zich 7000 man, onder bevel van de luitenant-generaal Hermann. Bijna dagelijks meldde Kaan troepenbewegingen in zuide lijke richting: "Den 16e 's morgens om acht uuren marseerden een Bataille van Bergen op 19 september 7799. Gevechten in de wijde omtrek Al op 9 september noteert Kaan dat men hoorde schieten 'met klein ge weer, zijnde zo wij gisten en van de Kerktoorn af zagen in de Heere Hugowaard'. 'Den 10e zagen wij en hoorde men 's morgens van 3 uren tot 's middags één uur hevig schie ten met het kanon en musketten, zijnde zo wij gisten bij Groet en aan het noordeinde van de Lange- westen van ons weder het kanon af schieten'. Inderdaad hadden de Bataafse troe pen, versterkt met Franse legers, in totaal ruim 20.000 man, onder commando van de Franse generaal Brune op 10 september een tegen aanval ondernomen, die echter op een mislukking uitliep. De Gallo- Bataafse linie liep ongeveer van Kamperduin via Groet, Warmen- huizen en Oudkarspel naar Oude groot aantal troepen langs de Wa- lingsweg, zoo wij gisten 2000 man', 'den 18e langs de Pooldijk passeerden een groot aantal Engel se troepen welke de Meeldijk op marseerden'. Engels-Russische aanvallen Op 19 september werd door de Anglo-Russen onder opperbevel

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 11