Boekbespreking Boerderijen C.J. Reij, C. Hoogerheide, C.G.J. van op Texel Empel Boerderijenboek Geschiedenis en naamgeving van alle boerderijen op Texel hun eigena ren en bewoners (2 delen in fraaie cassette, 1084 blz. 175,-). "De oude Simon Bremer was nog boer geweest. Een boer van niks, een keuter met een paar koeien, met schapen en een varken op een paar bunder schrale grond...". Zo begon ik destijds mijn verha len serie getiteld "De dagen van Olim". Met het zo juist verschenen Boerderijenboek I van Texel blijkt dat ik er niet zo ver naast zat. Zeven hectare land, een boerderijtje - het Si- mons plaatsje aan de Spanger- weg bij Oosterend - en, althans in 1857 een paard, drie koeien, een kalf en negen schapen. En dat met vijf kinderen. Je zou haast zeggen gelukkig maar dat twee van die kinderen jong stier ven, want hoe moest je met zo ve len van zo weinig leven? Geen wonder dat zoon Jan, mijn over grootvader, zodra hij de kans kreeg naar de overkant ging, naar Den Helder waar in de jaren zestig en zeventig genoeg werk was in de ha ven. Hij was dan ook niet de enige die het eiland voorgoed verlaten had: Bommel, Bremer, Dogger, Duinker, Eelman, Keijzer, Kiljan, Kikkert en hoe ze verder ook moch ten heten tot Zegel aan toe. Maar veel van die migranten keerden re gelmatig terug naar het eiland en later, tot op de dag van vandaag, veel van hun nazaten. Bij zomer dag, maar ook met Ouwe Sunder- klaas. Vandaar dat op die dag de presentatie van dit tweedelig werk plaatsvond in de Theodora hoeve in Den Burg. Een merkwaardige pre sentatie, omdat al tijdens dit gebeu ren de uitgever - Uitgeverij Pirola te Schoorl - meedeelde dat het boek geheel uitverkocht was. En dat bij een oplage van 1750! Maar het is dan ook een schitterend boek. Een boek over zo'n 900 boerderijen - waarvan momenteel nog bijna een derde als zodanig in gebruik is. de boerderijtjes aan. Kortom, een interessant naslagwerk, niet alleen voor betrokkenen als pachters en eigenaars, voormalige bewoners, maar ook voor rond fietsende toe risten ja eigenlijk voor ieder met ook maar een beetje belangstelling voor het eiland, het "gouden bol- tje". Alleen zo af en toe merk je dat de auteurs geheide Texelaars zijn, die soms vergeten dat niet iedereen Tessels verstaat. Wat is bijvoor beeld een schetter? Je leest dan van schapen en schetters, maar hoe moet ik weten dat het over jonge koeien gaat? Vaarzen, pinken en schetters....? Bij Den Hoorn ligt de Schetters- wei en de Schetterskoog. Weten de auteurs van het boek dat je ooit, in de middeleeuwen een Schettersgat had, een verre voorloper van het Molengat, dat vele eeuwen geleden tegen Texels zuidkust verzandde? Texel: gefeliciteerd met dit tweedelig standaardwerk. Ik hoop op een herdruk, dan kunnen wij 't óók aanschaf fen. J.T. Bremer Een boek over boerderijen en hun eigenaren en bewoners, visueel aanstekelijk ge maakt door zo'n 450 merendeels oude, unieke foto's en tekeningen van oude Texelse boeren behuizin gen. Doordat gebruik is gemaakt van de gemeentelijke wijkindelin- gen zijn de gegevens overzichtelijk gerubriceerd en daardoor snel te raadplegen. Duidelijke kaarten ge ven in één oogopslag de ligging van 72

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 8