Bestuursmededelingen Nog eens: monumentenbeleid 66 In de achter ons liggende jaren is vaak heftig gediscussieerd over het monumentenbeleid dat in onze gemeente werd gevoerd of, volgens sommigen, niet werd gevoerd. We hoeven maar de naam van De Boeg te laten vallen of de gemoederen raken weer op drift. Toch is het verstandig om, minder emotioneel, te bekijken wat er aan het monumentenbe leid kan worden gedaan. Indertijd heeft onze vereniging bij monde van Uw bestuur schriftelijk zijn zorg uitgesproken over de com motie die was ontstaan omtrent de eventuele sloop van De Boeg en heeft er toen op gewezen dat het voor de toekomst wenselijk zou zijn te komen tot een inte graal monumentenbeleid waarbij de verenigingen en stichtingen, die zich voor behoud van de schaarse monumenten in onze stad inzetten, zouden worden betrokken. Op die manier zou wel licht kunnen worden voorkomen dat iedere nieuwe aanslag op het monumentenbezit, hoe gering misschien ook, tot een calamiteit zou kunnen uitgroeien. Binnen kort komt wederom een aantal gebouwen, meer of minder beeld bepalend en voor sommige bur gers van Den Helder leunend tegen de monumentenstatus, naar voren als zijnde vrij, verwaarloosd en rijp voor afstoting. Voor bijv. de ULO-Molenstraat en het Kledingmagazijn, tegenwoordig Triade, is een oplossing gevonden waarvan wij hopen dat dit leidt tot instandhouding en restauratie van de gebouwen, maar voor de OL- VOO-kerk en de watertoren lijken Voormalig kledingmagazijn, marechaus see kazerne en Triade aan de Jacob van Heemskerckstraat. zich donkere wolken samen te trek ken. Wij willen nogmaals benadrukken dat het op korte termijn komen tot een nieuwe opzet van monumen tenbeleid kan rekenen op een posi tieve benadering onzerzijds en wel licht ligt bij het verschijnen van deze aflevering van "Levend Verle den" een visie ter beoordeling voor. Nieuw leven voor douanegebouw In onze herinnering stonden aan het Ankerpark de grote herenhui zen waar o.a. kapitein Moerman woonde. Om de hoek op de Buiten haven stond het kantoor van het Loodswezen en, afgedekt door enorme bomen, het betonningsma- gazijn met opzij het boeienpark en aan de Noordkant het havenkan toor, aan de ingang naar de marine schutsluis met de ophaalbrug ero ver. Loop er nu nog eens langs en het is onherkenbaar. In de jaren zijn de herenhuizen gesloopt om plaats te maken voor de uitbreiding van de Zeevaartschool. Aan de over kant verscheen de woning van de Commissaris van het Loodswezen, ondertussen ook alweer gesloopt wegens de bouw van de Visserij- school. Het Betonningsmagazijn is in de 70-er jaren "opgeruimd" want Den Helder zou, op de golven van een bloeiende off-shore, een drukke haven krijgen. Het gebouw van het N.I.O.Z., ook met grote bomen, stond in de weg en werd neerge haald. Het huisje tussen Douanege bouw en N.I.O.Z. heeft nog lang dienst gedaan als onderkomen voor de Rijkspolitie te water maar is nu ook verdwenen.En dan spreken we

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 2