bedrijf is opgeheven. Het filiaal van de N.V. Hoogerwerff, Chabot en Vissers wijnhandel gevestigd aan de Zuidstraat eveneens is opgehe ven, de firma heeft geen vestiging meer in Den Helder". Dat was juist, broodbakker J.Th. Stevers bakte én verkocht zijn brood-produkten in de Konings traat, in het pand waar ooit de brood en koekbakkerij van Willem Lammers (1859-1943) was geves tigd. Maar Lammers, volgens zeg gen tot ver buiten de stadsgrenzen bekend om vooral zijn speculaas en taai taai, kreeg in 1921 dé felbe geerde onderscheiding. Want tij dens een bezoek aan Den Helder kreeg Koningin Wilhelmina met haar gevolg een maaltijd aangebo den met brood en krentenbollen dat door bakker Lammers was ge bakken en zo kreeg hij, niet veel la ter, het predikaat hofleverancier uit gereikt. Sinds 1921 sierde dan ook het koninklijk wapen met de bijbe horende vergulde letters "Hofleve rancier" trots de bakkersgevel aan de Koningstraat. Nadat de bakkerij van Lammers achtereenvolgens werd overgenomen door: Jan Mens, J.TH. Stevers, Cees Klopper en ver volgens door L. Dekker kreeg in 1960 het pand een totaal andere be stemming. Vanaf dat jaar is daar de winkel van muziekhandel Rijkers gevestigd. De genoemde wijnhandel, een fili aal van de N.V. Hoogerwerff, Cha bot en Vissers uit Schiedam bevond zich aan de Zuidstraat op nummer 37. Het was gevestigd aan het eerste gedeelte van de straat, ter hoogte waar vroeger de drie drijvende dok ken van de Rijkswerf lagen. De laat ste filiaalhouder was J.M. Versfeld, tot 1967, want in dat jaar werd de winkel opgeheven. Het is nu woon huis en er is niets meer wat herin nert aan een hofleverancier van dranken en wijnen. Of het moet de fraai betegelde portiek zijn met de kleine ramen van de etalages aan de linkerzijde én de afgebroken ha ken in de voorgevel waar tot 1963 het koninklijk wapen heeft gehan gen. Want in dat jaar is het wapen van de gevel gestolen en nooit meer terug gevonden, een vervanger heeft er ook nooit meer gehangen. Dit betekent dat Den Helder alleen nog door de aanwezigheid van de vestigingen van de Koninklijke Al- bert Heijn drie koninklijke winkels binnen zijn stadsgrenzen heeft. De laatste richtlijnen voor het pre dikaat hofleverancier luiden onder andere dat het bedrijf of de onder neming tenminste honderd jaar zal moeten bestaan en in zijn branche binnen de provincie een uitzonder lijke positie inneemt. Zelfs dan nog zal het brevet alleen bij een bijzon dere gebeurtenis of jubileum wor den verleend. Werd vroeger het predikaat hofleve rancier door alle leden van het ko ninklijk huis verstrekt, nu wordt de onderscheiding alleen nog door het regerend staatshoofd - Koningin Beatrix - verstrekt, aldus de regle menten. Rens Schendelaar Bronnen Hofleveranciers in Nederland, door M.R. van der Krogt Gemeentearchief Den Helder inventa ris 1815-1900 (nr. 60) 1900-1920 (nr. 283) Helders Weekblad: Terug Blik, num mer 134 - Broodbakkerij Lammers, door Marinus Vermooten. Stichting Museumwinkel Albert Heijn, Zaandam De Heldersche en Nieuwedieper Cou rant, archief HHV. De Koningstraat met aan de linker zijde, ongeveer aan het einde van de panden, de brood en koekbak kerij van Willem Lammers. Aan de overkant zijn de torentjes van de Witte bioscoop zichtbaar. 86

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 22