Hofleveranciers Koning Willem I Met de terugtrekking van de Fran se troepen na de periode 1795- 1814 bleef ons land in grote armoede achter. Nederland was door het Franse bestuur kaal geplukt. De armoede en honger waren schrijnend en alléén de gelukkigsten hadden werk en eten. De direct na de Franse Periode gekroonde vorst Koning Willem 1 (van 1816 - 1840) spande zich dan ook enorm in om de handel en de nijverheid te stimuleren. Hij was met recht een ware koning, een vorst die zich het lot van zijn onderdanen aantrok en persoon lijk naar wegen zocht om ze een toekomst te bieden. Door zijn toe doen werden én de Nederlandse Bank én de Rijksmunt opgericht en in Noord-Holland liet hij het Noord-Hollandskanaal aanleggen. Langzaam kwam het normale leven weer opgang. Daarbij wer den onder zijn toezicht bijzondere initiatieven ontplooid. Zoals het bevorderen van de kwaliteit van producten, waarbij hij zelfs het recht van het voeren van zijn koninklijk wapen verleende aan bedrijven en winkeliers die vanwe ge hun uitmuntende kwaliteit hun goederen aan het hof mochten leveren. Later is deze onderschei ding ruimer opgesteld want niet iedereen kreeg de kans om aan het hof te leveren. Hofcommissie Om in de vorige eeuw in aanmer king te komen voor het mogen voe ren van het koninklijk wapen en het bijbehorende brevet van hofle verancier moest men een aanvraag indienen bij de door Koning Wil lem 1 ingestelde hofcommissie. Deze commissie richtte de vraag aan de plaatselijke burgemeester die zich weer door het politiehoofd liet adviseren. Bekend is dat deze procedures en richtlijnen door de jaren heen regelmatig werden ge wijzigd, en dat niet élk gunstig ad vies van een burgemeester door de hofcommissie van Willem 1 is op gevolgd. Tijdens de twee jaar dat Koning Willem 1 soeverein vorst was (1814-1815) noemde men de onderscheiding "Koopman des Ko- nings". Bij zijn aanvaarding tot Ko ning der Nederlanden verving hij de titel in hofleverancier. De fir ma's die op hun gevels de hofleve rancier-borden mochten dragen, hadden geschilderde afbeeldingen van het wapen van het lid van het koninklijk huis door wie het be drijf was onderscheiden. Bekend zijn echter ook de fraaie houtsnij werken van het wapen en weer la ter gebruikte men gietijzer, zink, ijzer, en brons of aluminium. De hofleverancier had in zijn stad of dorp een zekere status. Ff et predi kaat hofleverancier op het brief hoofd of op de gevel van een be drijf dwong zelfs respect af, het was voor de eigenaar een bijzonde re erkenning. Vroeger betrof de onderscheiding vooral deftige za ken met een dure aankleding. Nu is dat allemaal anders. Natuurlijk er zijn nog chique zaken, neem de statige Maison de Bonneterie in de Amsterdamse Kalverstraat. Maar ook Albert Heijn is hofleverancier. Koninklijk wapen in Den Helder De oudst bekende Helderse hofle verancier wordt vermeld in de Hel derse Courant van 10 maart 1876, toen heeft het "Z.K.H. Prins Hend rik behaagd, den heer G.B.H. Filbri Jr. instrumentmaker aan de Hoofd gracht alhier, den titel te verlenen van Hoogstdeszelfs Hofleverancier, met vergunning om als zoodanig het wapen van Zijne Koninklijke Hoogheid te voeren". De oudste ge gevens uit het gemeentearchief da teren uit 1881, het is een schrijven waarin de hofcommissie de onder scheiding verleende aan Mejuf frouw, de weduwe S.J. Groen visch- handelaarster aan de Hoofdgracht te Nieuwediep", daarbij werd haar de vergunning verleend om het ko ninklijk wapen te voeren. Op vijf maart 1881 reikte burgemeester Stakman Bosse haar plechtig de verklaring uit. Aan deze fraaie on derscheiding hield het visbedrijf een goede traditie over want, zo meldde de Heldersche en Nieuwe- dieper Courant van 7 oktober 1887, "Door de firma de wed. Groen en Zonen, vischhandelaren-hofleve- ranciers alhier, zijn gisteren de eer ste najaarsbokkings, keurig ver pakt, aan Z.M. den Koning ten ge schenke gezonden". Vijftien okto ber 1894 volgden zelfs twee uitrei kingen, nu aan K. Metzelaar Azn., van beroep confiseur cuisinier (banketbakker) aan de Binnenha ven én aan P.C.G. Puinbroek, bloe mist aan de Ruyghweg. Zij moch ten het wapen voeren van "Hare Majesteit de Koningin Weduwe". Geen twee jaar later, op 10 augus tus 1896 ontving "vleeschhouwer 84

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 20