Laan in de Ouwe Helder. Huisduiner molen Is de Huisduiner molen naar Den Oever overgebracht, zoals de Wie- ringer vrijwilligers aldaar willen doen geloven? Schendelaar heeft zo zijn twijfels. „Bewijzen ontbreken, het is een verhaal uit de overleve ring. Nee, veel meer geloof ik dat de molen De Pool die destijds aan de Zandburen in Hippolytushoef stond, oorspronkelijk uit Huisdui nen kwam. De molen is aan het be gin van de Tweede Wereldoorlog na blikseminslag afgebrand. Als ik traceer wanneer de molen op Wie- ringen verscheen en wanneer hij uit Huisduinen verdween, dan moet 't hem haast wel zijn. Harde bewijzen ontbreken, alleen de jaar tallen komen goed overeen. En ja, als ik er iets over wil schrijven, moet ik wel het harde bewijs heb ben. Daarom ging ik naar het stad huis." En ziedaar... ineens dook er tussen allerlei oude stukken die Schende laar doorworstelde de bewuste straatnamenlijst op, waar historici en archivarissen al zo lang om ver legen zaten. „Het lag gewoon in een archiefmap. Jan Bremer zei la ter: 'Als ik dat had geweten...!" Schendelaar toont een overlijdens- acte. De overledene blijkt zijn laat ste adem te hebben uitgeblazen in 'het huis, staande in wijk B num mer 50.'„Maar wie wist nou waar dat was? Of wijk C? Wijk E? Vanaf 1830 breidde Den Helder zich steeds verder uit. Begonnen aan de Kanaalweg, rukte de bebouwing op, via de West- en Zuidstraat, naar wat nu de Visbuurt is. De nieuwe wij ken telden vaak twee echte straten en een wirwar aan steegjes. Wat huizen, een leerlooierij, enkele stal len, pakhuizen. Het wordt allemaal op de lijst aangegeven. Best leuk om te lezen." Omslachtig Straatnaamgeving heeft zich pas in de loop der eeuwen ontwikkeld. Voor die tijd gebeurde de plaatsaan duiding nogal omslachtig. „Je had vroeger het Oude Lant, met een t. De Koogpolder. Het Nieuwe Landt, met dt. Dan werd er gezegd: ten zuiden van de Oudelantse dijk. Zo kon je lezen dat het weeshuis stond op 'een stukje Kooglandt, genaamt het Harde gras, belend met een dijk ten oosten van 't Landt van den ge- melden weeshuis, ten zuijden en de westen en Pieter Jansz Kat ten noorden.' Anders gezegd: Pieter Jansz Kat woonde ten noorden van het weeshuis." Met name in de vo rige eeuw werd het allemaal veel concreter. Waarom in Den Helder de Smidstraat de Smidstraat ging heten ligt voor de hand. „Ja, daar zat de smederij van Antonie Moor man. En de Zwaanstraat is ver noemd naar het café De Witte Zwaan." Ronald den Boer 82

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 18