Overpeinzingen bij een oude schoolplaat (3) 'Van de gesel der Noormannen, verlos ons Heer' De Noormannen op plundertocht. Van een Vikingvondst op Wierin- gen had onze onderwijzer nooit gehoord en van een mislukte lan ding van Noormannen bij Egmond doordat de Heilige Adelbertus voor mist zorgde, heeft hij niet verteld Uiteraard niet, want we zaten op een protestantse school en daar praat je niet over heiligen, zelfs niet over beschermheiligen. Maar de Kroniek van Dirk Burger van Schoorl had hij onder handbereik en daar las hij wel eens iets uit voor: al de Scheepen die bewesten Petten (daar 't Honsbos leit) quanten in zei len moesten alhier vertollen (tol betalen) eerdat zij aan de Stad Vroonen quamen... De oude Noorthollanders verhalen nog onder malkanderen dat het eens ge beurde... een Noorman ojte Deen met zijn Schip digt onder Land aan zeilen quam om "t gat in te loopen en gewaarschout zijnde van zijn Ma- troozen die ergeen opening bespeurde, alzoo de Duinen geslooten en de Stranden heel waren..2 Dit was dan misschien wel een Noorman, maar geen Viking, geen 9e eeuwse rover, doch een 15e of 16e eeuwse koopvaarder. Maar dit bracht de meester wel op het pro bleem van de in de loop der eeuwen steeds veranderende kust. Een kust die zich met enige kilometers wes telijker uitstrekte, maar ook op an dere plaatsen inhammen bezat, ja zelfs riviermondingen (Egmond bijvoorbeeld). En ook het kustge bied zelf zag er anders uit dan nu: brede, lage veelal dichtbegroeide duinen. En verder landinwaarts grotendeels onontgonnen veenge bieden, over grote oppervlakten be groeid met bos. Egilssaga Er is een noormannenverhaal van een Vikingentocht omstreeks 936 ergens in Friesland, dat is het kust gebied tussen de Weser (Noord Duitsland) en het Zwin (Vlaande ren), de Egilssaga Skallagrinsonar, waar een prachtige beschrijving in 77

Levend Verleden - Den Helder | 1999 | | pagina 13